Pomieszczenie sprężarek czyli sprężarkownia

Jakie są wymogi dotyczące sprężarkowni i czym grozi brak ich spełnienia?

W filmie pt. "Pomieszczenie sprężarek czyli sprężarkownia" pokazaliśmy wzorcowe pomieszczenie sprężarek naszego klienta, a jednak występują u niego czasami problemy z temperaturą oleju.

Rozwiązaliśmy je w prosty sposób, a oto jego historia:

Aby możliwe było odprowadzanie ciepła powstającego podczas pracy, sprężarkownia musi mieć odpowiednie wymiary i być wyposażona w dobre wentylatory. Otwór powietrza zasilającego powinien znajdować się tak nisko, jak to możliwe. Otwór powietrza zużytego powinien znajdować się jak najwyżej.

W naszym przypadku zamontowane są kanały wyrzutowe, którymi gorące powietrze przechodzące przez chłodnicę oleju i powietrza jest usuwane poza pomieszczenie sprężarek.

Otwory wentylacyjne powietrza zasysanego z zewnątrz pomieszczenia są wyposażone w siatki, by zapobiec dostawaniu się zanieczyszczeń do sprężarkowni.

To wszystko jest spełnione, a jednak walka o temperaturę jest ciągle prowadzona, bo istnieje również wymóg eksploatacji sprężarek bez zapylenia w otoczeniu.

Czym grozi brak spełnienia tego wymogu?

Sprężarki zmiennoobrotowe zaprojektowane są do pracy w temperaturze otoczenia od 0 do 40ºC, a stałoobrotowe do 45ºC. W takich temperaturach, sprężarka będzie osiągać optymalną wydajność i bezawaryjną pracę, gdy temperatura oleju jest utrzymana w przedziale 75-85ºC.

Przy temperaturze oleju 107ºC, w sprężarkach łopatkowych Hydrovane włączy się alarm, a po osiągnięciu 110ºC nastąpi automatyczne wyłączenie.

Podwyższona temperatura oleju może być spowodowana:

  • Za niskim jego poziomem,
  • Zablokowaną chłodnicą,
  • Nieprawidłowym rodzajem oleju,
  • Wysoką temperaturą otoczenia,
  • Nieprawidłową pracą wentylatora lub termostatu.

 

Każdy z użytkowników z przemysłu ceramicznego, przetwórstwa drzewnego, młynów, usług piaskowania posiadających duże zapylenie z racji swojego profilu produkcyjnego lub usługowego może mieć problemy w eksploatacji sprężarek.

Pył dostaje się do przez czerpnię do sprężarkowni i przechodzi przez matę filtracyjną obudowy. Następnie wnika do wnętrza sprężarki, osiada na elementach elektrycznych, na lamelach chłodnicy oleju i powietrza. Potem jest wydalany przez wyrzutnię wraz z ciepłem poza sprężarkownię.

W tym czasie stopień sprężający zasysa powietrze przez filtr powietrza i pyły są tam zatrzymywane, ale prowadzą do szybszego zanieczyszczenia filtra powietrza. Konsekwencją może być brak osiągania zadanego ciśnienia w sieci.

Dodatkowo pył może mieszać się z olejem wewnątrz stopnia sprężającego, następuje degradacja oleju, tworzy się nagar i blokuje się przepływ przez chłodnicę, co znowu ogranicza skuteczność wymiany ciepła. Dlatego też w warunkach zwiększonego zapylenia należy zweryfikować częstotliwość wymiany oleju i filtra.

Pył osiadający na silniku elektrycznym ogranicza odprowadzanie ciepła i może powodować wyłączenia, bo sonda termiczna zabezpiecza silnik przed przegrzaniem.

Dodatkowo pył osiadający na chłodnicy oleju i powietrza ogranicza ich skuteczność pracy. Gorący olej może również doprowadzić do wyłączenia awaryjnego.

Niespełnienie wymogów dotyczących czystego powietrza w otoczeniu grozi uzyskaniem gorszych parametrów wydajności i ciśnienia roboczego oraz zwiększoną awaryjnością sprężarki.

Jak można temu zapobiec?

Poprzez dostosowanie terminowych czynności serwisowych do warunków otoczenia.

Np. w macie filtracyjnej włókno filtracyjne powinno być weryfikowane co najmniej raz w tygodniu pod kątem zapylenia. Czyszczenie wg. potrzeb, choć może to oznaczać nawet codzienne czyszczenie. Jeśli mata filtracyjna wykazuje uszkodzenia należy ją bezwzględnie wymienić.

Chłodnica zespolona oleju i powietrza zamontowana jest poziomo na górze sprężarki. Należy ją przedmuchiwać co najmniej raz w tygodniu, choć czasami wymagany może być demontaż chłodnicy i oczyszczenie jej myjką ciśnieniową.

Do cotygodniowej obsługi należy również przedmuchanie wnętrza sprężarki i oczyszczenie silnika elektrycznego.

Jeżeli okaże się, że wnętrze sprężarki jest zanieczyszczone pyłem to oznacza, że częstotliwość czyszczenia należy zwiększyć.

A teraz odpowiedź na pytanie, co się stało w pomieszczeniu sprężarek:

Podczas okresowego serwisu określiliśmy, że należy zwiększyć częstotliwość czyszczenia mat filtracyjnych, chłodnic i wnętrza sprężarki.

Temperatura oleju kilku sprężarek była na akceptowalnym poziomie 85-88ºC, ale niektóre miały ok. 95ºC. A to już blisko konieczności wprowadzenia zmian, bo w okresie letnim temperatura w sprężarkowni na pewno wzrośnie, więc i temperatura oleju sprężarkowego też wzrośnie.

Chcesz porozmawiać o serwisie sprężarek w twojej sprężarkowni, aby ich praca była niezawodna? O wprowadzeniu sterowania nadrzędnego, lub proaktywnej obsługi serwisowej dla ograniczenia kosztów eksploatacji?

Zadzwoń do naszego serwisu - chętnie podzielimy się naszym doświadczeniem.

Pamiętaj, koszt usługi serwisowej jest znikomy w porównaniu z oszczędnościami, jakie możemy ci zapewnić po wdrożeniu naszych zaleceń.

×
×