Piaskarka do kompresora

Piaskarka do kompresora

Piaskowanie to proces technologiczny polegający na czyszczeniu powierzchni materiałem ściernym w strumieniu sprężonego powietrza.

Jako materiał ścierny może być wykorzystanych wiele ścierniw i od ich nazwy pochodzą też nazwy procesów. Mamy piaskowanie, śrutowanie, szkiełkowanie, sodowanie.

To co jest wspólne w tym procesie to sprężone powietrze, które przyspiesza ścierniwo i wyrzuca przez dyszę na czyszczoną powierzchnię.

Kompresor do piaskowania

Kompresor do piaskowania wybiera się w zależności od kilku czynników eksploatacyjnych oraz konstrukcji piaskarki, zwanej też czasami oczyszczarką strumieniową.

Dlatego przed wyborem kompresora do piaskowania warto poznać przynajmniej zasadę działania i rodzaje konstrukcji piaskarki, gdyż one determinują skuteczność, szybkość i koszty czyszczenia.

Zasada działania piaskarek

Piaskarki pneumatyczne pod względem zasady działania dzielą się na inżektorowe i ciśnieniowe.

W przypadku inżektorowych, ścierniwo zasysanie jest do pistoletu przez powstałe tam podciśnienie wywołane przepływającym powietrzem, a do pistoletu / aplikatora z dyszą dochodzą dwa przewody. Jeden do sprężonego powietrza, a drugi do zasysania ścierniwa.

Piaskarki z tym systemem używane są głównie do lekkich prac produkcyjnych oraz ogólnego czyszczenia powierzchni. Taka piaskarka jest łatwa w konfiguracji, ale osiągnięcie maksymalnego efektu ściernego wymaga większego ciśnienia piaskowania.

W przypadku ciśnieniowych piaskarek, ścierniwo jest podawane do dyszy pod ciśnieniem ze specjalnego zbiornika i do dyszy dochodzi jeden przewód. Oczyszczanie ciśnieniowe jest znacznie szybsze (3-4 razy szybsze niż w przypadku systemu inżektorowego) i bardziej agresywne niż czyszczenie inżektorowe.

Dla tej samej dyszy i tego samego ciśnienia zapotrzebowanie systemu na sprężone powietrze jest jednak ponad 3 razy większe niż w przypadku piaskarek inżektorowych. Oznacza to, że wydajność sprężarki do piaskowania powinna być większa.

Budowa piaskarek

Dwie podstawowe konstrukcje piaskarek ze względu na budowę to piaskarki syfonowe i kabinowe.

Piaskarki syfonowe są bardziej mobilne, łatwe do przemieszczania w celu wykonania czyszczenia w terenie i zasilane w takim przypadku kompresorem mobilnym spalinowym. Taki rodzaj czyszczenia powoduje jednak duże zapylenie w okolicy czyszczonej powierzchni i z tego względu wymagane są np. hełmy lub kaptury zasilane w powietrze oddechowe. Oznacza to zwiększone zapotrzebowanie na powietrze i konieczność dokładnej filtracji części powietrza.

Drugą konstrukcją jest piaskarka kabinowa i ta wykorzystywana jest jako stacjonarna do przemysłowego czyszczenia. Czyszczony detal umieszcza się w kabinie, do której doprowadzony jest przewód wydmuchowy z dyszą, specjalne rękawice chroniące operatora, a ścierniwo krąży w obiegu zamkniętym. Komora jest szczelna i z tego powodu nie ma potrzeby zapewnienia powietrza oddechowego dla operatora.

Cechą wspólną dla obu zasad działania oraz budowy piaskarki jest wykorzystanie sprężonego powietrza.

Jaka piaskarka i jaka sprężarka do piaskowania?

Istnieją trzy kierunki postępowania doboru piaskarki lub sprężarki do piaskowania:

  • Wybór piaskarki do dostępnego w przedsiębiorstwie sprężonego powietrza,
  • Wybór kompresora lub zamiana kompresora do piaskowania do istniejącej w zakładzie piaskarki,
  • Wybór zestawu piaskarka + kompresor do piaskowania do nowo tworzonego projektu biznesowego.

Wybór piaskarki kabinowej

Przy wyborze piaskarki kabinowej trzeba zwrócić uwagę na kilka parametrów technicznych, które wpływają na jakość i wydajność pracy urządzenia.

  • Wielkość powierzchni roboczej czyli komory, dzięki której będziesz mógł wypiaskować mieszczące się w niej przedmioty (ważna jest też nośność dla określenia dopuszczalnej oczyszczanego wagi przedmiotu)
  • Rodzaj dyszy i jej średnica, wpływające na skuteczność, trwałość i zużycie sprężonego powietrza
  • System odsysania pyłu, który może wykorzystywać strumień powietrza lub oddzielną dmuchawę
  • Zastosowane materiały, jakość wykonania, a w przypadku problemów dostępność serwisu
  • Możliwość regulacji ciśnienia i przepływu ścierniwa w celu dostosowania pracy piaskarki do czyszczonych zanieczyszczeń i podłoża, które ma być oczyszczone.
  • Rodzaj sterowania – ręczne, nożne, mechaniczne lub pneumatyczne wpływające na łatwość pracy i zmęczenie pracownika.

Istnieje wiele zalet i wad różnych konstrukcji więc wybierając profesjonalną piaskarkę do prowadzenia działalności zarobkowej nie należy kierować się tylko ceną.

Podczas doboru warto ocenić na jakiej zasadzie działa, jaki jest dostęp do obszaru roboczego, czy istnieje możliwość piaskowania długich detali, jaka jest jakość oświetlenia i pola widzenia albo prostota w eksploatacji.

Mając wybraną piaskarkę możesz przystąpić do wyboru kompresora. Na potrzeby artykułu o wyborze kompresora do piaskowania dokonam go na przykładzie przemysłowej piaskarki kabinowej PKC-640l firmy Prof Glass.

Gdybyś miał pytania nt. piaskowania to zapraszam do kontaktu telefonicznego natomiast dobór kompresora do piaskowania do tej piaskarki kabinowej opisany jest w artykule pt. "Kompresor do piaskowania”.

 

×
×