Kompresor do piaskowania

Kompresor do piaskowania

Do skutecznego i profesjonalnego piaskowania potrzebny jest prawidłowo dobrany kompresor. Podstawowe parametry brane pod uwagę to wersja ciśnieniowa, wydajność przy różnych ciśnieniach roboczych i zdolność do ciągłej pracy. Niestety już na tym etapie przynajmniej jednego kryterium nie spełniają sprężarki tłokowe i tych nie bierzemy pod uwagę.

Piaskarka do kompresora

Doboru kompresora do piaskowania dokonam na przykładzie przemysłowej piaskarki kabinowej PKC-640l firmy Prof Glass.

O zaletach konstrukcji tej piaskarki możesz przeczytać na stronie producenta, natomiast w tym wpisie skoncentruję się na parametrach powietrza jakie jest potrzebne do jej zasilenia. Dla lepszego zrozumienia ważności sprężonego powietrza w procesie piaskowania warto zapoznać się z artykułem pt. „Piaskarka do kompresora”, ale nie jest to konieczne, bo skoro trafiłeś na tą stronę to prawdopodobnie podstawy budowy piaskarki i różnice konstrukcyjne są Ci już znane.

Na stronie producenta, w opisie tej piaskarki kabinowej, oraz analizując jej konstrukcję można zauważyć następujące parametry związane ze sprężonym powietrzem:

  • Gniazdo zasilania: złącze kłowe ¾"
  • Reduktor ciśnienia ¾"
  • Przewód powietrzny i do piaskowania o średnicy DN19
  • Ciśnienie robocze: 4-8 bar
  • Ciśnienie maksymalne: 10 bar, a układ wyposażony jest w zawór bezpieczeństwa
  • Minimalna wydajność sprężarki: 400 l/min
  • Maksymalna wydajność sprężarki: 6000 l/min
  • Dysza z węglika wolframu: 3-10mm (do wyboru)

Z kolei kompresor do piaskowania będzie dobierany firmy Champion z grupy Gardner Denver

1. Wersja ciśnieniowa

Ciśnienie maksymalne dopuszczalne przez konstrukcję piaskarki kabinowej PKC-640l wynosi 10 bar. Z tego względu sprężarka powinna być wykonana w wersji ciśnieniowej 10 bar, by móc wykorzystać maksymalnie możliwości piaskarki.

W sprężarkach Champion istnieje kilka wersji ciśnieniowych w zależności od wielkości, ale 10 bar jest wersją najbardziej popularną. Na sterowniku można ustawić niższe ciśnienie robocze, aż do 5 bar. Jeżeli piaskowanie będzie wymagać jeszcze niższego ciśnienia np. 4 bar to można wykorzystać reduktor ciśnienia.

Należy jednak pamiętać, że ciśnienie robocze podawane przez producentów dysz jest ciśnieniem dyszy, a nie sprężarki. Pomiędzy sprężarką mamy jeszcze przewód lub instalację, filtry, osuszacz, i wszystkie elementy pneumatyczne piaskarki kabinowej. Każda zmiana średnicy, złączka, zmiana kierunku to spadek ciśnienia. Oznaczać to może, że żeby mieć ciśnienie 4 bar na dyszy, to na sprężarce musi być ustawione ciśnienie 5 bar.

2. Przyłącze i wielkość kompresora do piaskowania

Skoro przyłącze, przewody i reduktor piaskarki kabinowej posiadają średnicę wewnętrzną 19 mm, to sprężarka powinna posiadać przyłącze minimum ¾”, albo jeden rozmiar większy czyli 1”.

Dzięki temu zapewnimy maksymalne wykorzystanie przepływu sprężonego powietrza przez piaskarkę kabinową. Oznacza to dobór sprężarki o mocy 7,5 i 11 kW dla przyłącza ¾” oraz 15, 18 i 22 kW dla 1”.

Przyjmując wersję ciśnieniową sprężarki mamy przepływ od 970 l/min dla sprężarki śrubowej Champion FM7 do 3060 l/min dla sprężarki Champion FM22.

3. Dysza z węglika wolframu: 3-10mm (do wyboru)

Taki materiał wykonania dyszy zapewnia trwałość i niezmienność wewnętrznej średnicy dyszy przez okres ok. 100 godzin. Oznacza to stabilność parametrów pracy i brak konieczności uwzględniania rezerwy wydajności kompresora do piaskowania na rozkalibrowanie dyszy jak w przypadku dysz ceramicznych.

Najmniejsza zalecana dysza o średnicy 3 mm ma zapotrzebowanie na sprężone powietrze od ok. 350 l/min przy ciśnieniu 4 bar do 750 l/min przy ciśnieniu 9 bar.

Takiemu zapotrzebowaniu na powietrze odpowiada kompresor od Champion FM3 do Champion FM6. Jednak wybierając dyszę 3mm i kompresor o małej wydajności nie wykorzystujesz w pełni możliwości piaskarki kabinowej PKC-640l.

Po drodze mamy dyszę o średnicy wewnętrznej 7mm. Jej zapotrzebowanie na sprężone powietrze, tak jak dla każdej innej średnicy dyszy, zmienia się wraz z ciśnieniem w dyszy.

Przebieg wykresu różni się dla każdego rodzaju dyszy do piaskowania, materiału, z którego wykonana jest dysza i producenta. Dlatego warto zadać pytanie dostawcy dysz o ich charakterystykę. 

Największa zalecana dysza o średnicy 10 mm ma zapotrzebowanie na sprężone powietrze od ok. 4,5 m3/min przy ciśnieniu 4 bar do 9,3 m3/min przy ciśnieniu 9 bar.

Takiemu zapotrzebowaniu na powietrze odpowiada kompresor od Champion FM30 do Champion FM55. Wybierając największą dopuszczalną dyszę musisz też zdecydować się na odpowiednio wydajny kompresor do piaskowania co wiąże się ze znaczną inwestycją. Dodatkowym aspektem są spadki ciśnienia czyli straty.

FM55 ma przyłącze 2”. Piaskarka kabinowa PKC-640l. Ma przyłącze ¾”. Oznacza to znaczne opory przepływu przez piaskarkę i spadek ciśnienia na dyszy nawet do 0,5 bar, przy założeniu, że instalacja doprowadzająca powietrze będzie miała średnicę minimum 2”.

Jaki optymalny kompresor do piaskowania?

Do przemysłowej piaskarki kabinowej wybieramy kompresor do piaskowania, który może pracować w sposób ciągły. Sprężarka tłokowa nie jest brana pod uwagę ze względu na cykl pracy, zagadnienie opisane w artykule pt. "Jaki kompresor do warsztatu”.

Skoro zalecane przez producenta piaskarki kabinowej ciśnienie robocze wynosi 4-8 bar, wybór dyszy mamy z zakresu 3-10mm i przyłącze ¾” to najlepszym rozwiązaniem będzie:

  • dla dyszy 5 mm – Champion FM15 o wydajności 2,2m3/min @ 10 bar
  • dla dyszy 6 mm – Champion FM18 o wydajności 2,71m3/min @ 10 bar
  • dla dyszy 6,5 mm – Champion FM22 o wydajności 3,06m3/min @ 10 bar.

Różnica w cenie pomiędzy Champion FM15, a Champion FM22 to niewiele ponad 200 EUR więc w całej inwestycji niewiele to zaważy, a skuteczność piaskowania i wydajność są znacznie wyższe.

Czasami występują ograniczenia w mocy przyłącza energetycznego i wtedy proponujemy Champion FM11, którym będzie można piaskować z następującymi parametrami:

  • średnica dyszy 3mm - maksymalne ciśnienie piaskowania 10 bar
  • średnica dyszy 4mm - maksymalne ciśnienie piaskowania 9 bar
  • średnica dyszy 4,5 mm - maksymalne ciśnienie piaskowania 8 bar
  • średnica dyszy 5 mm - maksymalne ciśnienie piaskowania 6 bar

Czasami też sprzedawca pneumatyki chce sprzedać to co ma w sklepie (lub nie ma odpowiedniej wiedzy) i nie dba o prawidłowy dobór sprężarki do piaskowania konkretną dyszą. O historii jednego użytkownika, który kupił za małą sprężarkę tłokową o mocy 7,5kW do dyszy 5mm możesz przeczytać we wpisie pt. "Sprężarka do piaskowania". 

Dobór wielkości sprężarki do piaskowania to nie wszystko. Ważne są jeszcze dostępne opcje, bo taka sprężarka występuje jako:

  • wolnostojąca
  • na zbiorniku
  • na zbiorniku, z osuszaczem i systemem filtracji sprężonego powietrza

a każda z opcji ma uzasadnienie przy specyficznych warunkach eksploatacji.

 

Jak widzisz, dobór kompresora do piaskowania jest teoretycznie prosty. W wyniku mamy określone moce do określonej dyszy przy określonym ciśnieniu. Ale jeszcze jest kilka aspektów wartych omówienia:

  • Jaki kompresor do piaskarki syfonowej?
  • Jaki kompresor do piaskowania na mokro tzw. hydropiaskowania?
  • Jaki kompresor do warsztatu, gdy powietrze wykorzystywane jest przez inne odbiorniki pneumatyczne?
  • Jaki zbiornik buforowy do kompresora do piaskowania?
  • Kiedy potrzebny jest osuszacz chłodniczy przy piaskowaniu, a kiedy wystarcza separator cyklonowy?
  • Czy filtry liniowe sprężonego powietrza potrzebne są przy piaskowaniu?
  • Czy zawsze operator piaskarki kabinowej będzie miał czyste powietrze na swoim stanowisku pracy?

To są zagadnienia na następny artykuł albo e-booka, ale jeżeli nie możesz doczekać się odpowiedzi to zadzwoń już teraz porozmawiać o doborze Twojego kompresora do piaskowania, albo napisz maila z pytaniem.

×
×