Sprężarki łopatkowe

Przemysłowe sprężarki technologii łopatkowej

Poniżej są linki do podstron, a każda z nich opowiada o różnych modelach sprężarek łopatkowych Hydrovane:

Te same podstrony są podlinkowane na końcu, więc możesz też dowiedzieć się czegoś więcej o sprężarkach łopatkowych przewijając stronę do końca.

Zalety sprężarek łopatkowych

Możliwość pracy ciągłej, wysoka czystość sprężonego powietrza, a przede wszystkim trwałość dzięki prostej konstrukcji, potwierdzona w zakładach na całym świecie to zalety tej technologii.

Najstarsza sprężarka łopatkowa

Sprzedano do tej pory ponad 750.000 sztuk sprężarek łopatkowych, a najstarszym działającym w Wielkiej Brytanii jest kompresor łopatkowy Hydrovane - Alfred Bulows z roku 1963. 

Pracuje on na Uniwersytecie miasta Manchester i jest jednym z ok. 70 kompresorów łopatkowych Hydrovane obsługiwanych przez firmę Airvane Compressors (Airvane Kompresor).
Uniwersytet zawsze popierał nowoczesne rozwiązania inżynierskie i stąd wybór sprężarki łopatkowej Hydrovane do zasilania ich maszyn sprężonym powietrzem.

Zasada działania sprężarki łopatkowej

Sprężarki łopatkowe są jednym z rodzajów sprężarek rotacyjnych, jednowirnikowych (sprężarki śrubowe to rotacyjne, dwuwirnikowe). Należą do grupy sprężarki wyporowe.

 • Stopnie sprężające sprężarek łopatkowych smarowanych olejowo składają się z obudowy/stojana, wirnika sprężarki łopatkowej z ruchomymi łopatkami.
 • Wirnik sprężarki łopatkowej osadzony jest mimośrodowo w obudowie stojana. W wirniku występują nacięte szczeliny, w których umieszczone są łopatki.
 • Wał wirnika sprężarki łopatkowej ułożyskowany jest na łożyskach ślizgowych (większość sprężarek łopatkowych) lub łożyskach tocznych zamontowanych w pokrywach.
 • Łopatki są wysuwane siłą odśrodkową podczas obrotu wirnika i są dociskane do stojana. W ten sposób powstają indywidualne komory sprężania.
 • W miarę obrotu wirnika, łopatki chowają się w szczelinie, objętość komór zmniejsza się i powietrze jest sprężane.
 • Olej wtryskiwany do wnętrza stojana uszczelnia, chłodzi i smaruje powierzchnie. Sprężarki łopatkowe nie posiadają żadnej pompy, a wtrysk oleju jest możliwy dzięki temu, że ciśnienie robocze w komorze jest niższe niż ciśnienie maksymalne. Wraz ze stopniowym obrotem wirnika ciśnienie rośnie od atmosferycznego do maksymalnego ciśnienia roboczego.
 • Pod koniec obrotu wirnika, gdy łopatki przechodzą przy otworze wylotowym, sprężone powietrze opuszcza stopień sprężający przez otwór wylotowy. Zasada sprężania jest na tyle prosta, że dzięki prostej konstrukcji, sprężarka łopatkowa jest wysoko niezawodna.
 • Gorące sprężone powietrze zawiera opary oleju. Musi jeszcze przejść przez system separacji oleju skąd są odprowadzane dalej do obiegu oleju oraz chłodnicę nim trafi dalej do sieci. Separacja oleju jest tak wydajna, że prawie wszystkie cząstki są wychwytywane i resztkowa zawartość oleju jest mniejsza niż 3 mg/m³.

Do napędu stosowany jest silnik elektryczny sprzęgnięty bezpośrednio z wirnikiem.

Film z zasadą działania łopatkowej sprężarki powietrza

Najlepiej skorzystać z przeglądarki i obejrzeć jak działa sprężarka łopatkowa na symulatorze. Zobacz jak działa system, gdy zwiększa się wydajność sprężarki.
Część 1Zasada działania sprężarki łopatkowej
Część 2Konstrukcja sprężarek Hydrovane oraz obieg powietrza i oleju

Zastosowanie sprężarek łopatkowych

Sprężarki łopatkowe są idealnym źródłem sprężonego powietrza wszędzie tam, gdzie ważna jest jakość powietrza, ciągła praca sprężarki, niski poziom głośności i mała powierzchnia zabudowy, a sama sprężarka jest zamontowana blisko miejsca wykorzystania sprężonego powietrza.
 
Przedstawione cechy sprawiają, że sprężarki te są bardzo popularne, a najważniejsze zastosowania to: OEM na pierwszym wyposażeniu urządzeń np. w trolejbusach, pociągach, suwnicach, armatkach śnieżnych, wozach strażackich i wiertnicach, albo jako wydajne źródło sprężonego powietrza do maszyn rolniczych.
 
Kompresor łopatkowy pracuje też w sprężarkowniach wielu zakładów przemysłowych i usługowych. Można go zobaczyć jak zapewnia tam stabilną i bez pulsacyjną dostawę sprężonego powietrza.

Sprężarki łopatkowe - Podstawowe dane techniczne

 • Moc silnika: od 1,1 kW do 22 kW
 • Ciśnienie robocze: 7, 8 i 10 bar
 • Wydajność: od 0,12 m³/min do 3,60 m³/min (wydajność stała wraz z upływem czasu)
 • Wersja: stałoobrotowa i zmiennoobrotowa (aby ograniczyć koszty energii)
 • Kategorie: na trójnogu, na zbiorniku lub wyposażone w osuszacz - dobierane do zastosowań

Kompresory łopatkowe - Producent

Fabrycznie nowe sprężarki są produkowane w Wielkiej Brytanii w Redditch w zakładzie Hydrovane z grupy Gardner Denver. Sprężarki łopatkowe Hydrovane w zastosowaniach przemysłowych posiadają w standardzie gwarancję do 10 lat, albo 48.000 godzin w zależności co pierwsze nastąpi. Łopatki mają dożywotnią gwarancję.

Sprężarki łopatkowe - Serwis sprężarek - Technika Systemów Sprężonego Powietrza

Kompresory łopatkowe, w przypadku eksploatacji zgodnej z instrukcją obsługi, charakteryzują się trwałością stopnia sprężającego wyższą niż trwałość stopnia śrubowego.

Oferta naszego serwisu dostosowana jest do potrzeb użytkownika i nie istnieje odległość, której byśmy nie mogli pokonać, aby korzystając z naszej wiedzy rzetelnie obsłużyć sprężarkę łopatkową.

Klienci z każdej branży, niezależnie od warunków eksploatacji doceniają te sprężarki powietrza.

Bogactwem naszej oferty są materiały eksploatacyjne, przeglądy okresowe, naprawy awaryjne, gdy sprężarka łopatkowa jest eksploatowana w zakładzie.

Tym, którzy chcą wyposażyć zakład w nowe sprężarki powietrza zajmujemy się prawidłowym doborem sprężarki. Nie tylko ze względu na moc silnika elektrycznego czy konieczność zastosowania osuszacza, ale też dobór wielkości zbiornika i pomiar jaką wydajność powinien mieć kompresor do planowanych zastosowań. A jeżeli sprężarka ma być z falownikiem lub odzyskiwać ciepło to też chętnie pomożemy bo energooszczędność jest dla nas ważna.

×
×