Próżnia w zakładzie produkcyjnym
Przechodząc przez halę produkcyjną większego przedsiębiorstwa można zauważyć instalację sprężonego powietrza. Produkcja powietrza jest zcentralizowana. Sprężarka stoi w oddzielnym pomieszczeniu, wraz z systemem uzdatniania, a rurociąg jest wyprowadzony na halę. Z rurociągu zrobione są zejścia w dół do maszyn wykorzystujących sprężone powietrze.
A można byłoby mieć małą sprężarkę przy każdej maszynie, tylko z różnych względów nie jest to uzasadnione.
W przypadku próżni sytuacja jest podobna choć mniej popularna. Zakłady wykorzystujące próżnię eksploatują maszyny, które są już wyposażone w stanowiskowe pompy próżniowe. Rozpoczynając jakiś proces produkcyjny lub rozbudowując linię produkcyjną można od razu rozpocząć działalność przynoszącą efekty ekonomiczne.
Zastosowanie próżni w przemyśle
Próżnia np. w przemyśle spożywczym wykorzystywana jest do pakowania próżniowego, formowania tacek, suszenia i liofilizacji, odgazowania, zagęszczania, krystalizacji.
Wszystkie maszyny służące do realizacji tych procesów mogą być wyposażone w stanowiskową pompę próżniową, ale mogłyby być też zasilane próżnią z systemu centralnego. To samo dotyczy przemysłu szklarskiego, ceramicznego, farmaceutycznego, metalurgicznego albo gumowego.
Kiedy zastosować centralną próżnię?
Jest pewien próg, przy którym należy pomyśleć o scentralizowaniu produkcji próżni tak jak w przypadku sprężonego powietrza. Jest to moment, gdy np. ciepło wytwarzane przez pompy próżniowe wymaga usunięcia przez układ klimatyzacji i koszty rosną. Albo gdy serwis pompy próżniowej nie dość, że zanieczyszcza środowisko produkcyjne rozlanym olejem, co jest niedopuszczalne w przemyśle spożywczym albo farmaceutycznym, to jeszcze wyłącza maszynę z produkcji. Albo gdy zbliżamy się do dopuszczalnego poziomu hałasu i jest niebezpieczeństwo, że wkrótce go przekroczymy. Albo koszty eksploatacji kilkunastu pomp próżniowych są tak duże, że należy szukać optymalizacji ich pracy.
Co to jest próżnia centralna?
Centralna próżnia to układ, w którym próżnia wytwarzana jest z reguły w oddzielnym pomieszczeniu przez zamontowane tam pompy próżniowe. Pompy próżniowe podłączone są do kolektora centralnej próżni. Rurociąg ten przeprowadzony jest na halę produkcyjną i od niego zrobione są odejścia do miejsc wykorzystania próżni.
Pompy próżniowe są zabezpieczone układem filtracji, na który mogą składać się filtry próżniowe, demistery, separatory cieczy itp. W system wbudowane są zawory sterujące, zawór dopuszczający zwany nadmiarowym, układ sterowania, zbiornik buforowy, przepływomierze i wakuometry.
Zalety centralnej próżni
W efekcie scentralizowana produkcja próżni wpływa na trzy aspekty produkcyjne:
- Bezpieczeństwo i higiena w miejscu pracy
Zwiększa się czystość w obszarze produkcyjnym, usunięte są zapachy i hałas związany z eksploatacją stanowiskowej pompy próżniowej i nie ma wytwarzania dodatkowego ciepła. - Zmniejszenie kosztów produkcji
Dzięki optymalizacji zużycia energii elektrycznej poprzez włączanie najlepiej dopasowanej pompy próżniowej z kilku dostępnych, następuje zwiększenie oszczędności energetycznych, ograniczenie kosztów serwisu i zwiększenie żywotności każdej z eksploatowanych pomp. Dodatkowo wyłączenie jednej pompy próżniowej, w prawidłowo dobranym systemie, nie powinno wyłączać lub ograniczać produkcji. - Zwiększenie jakość produkcji
Stabilna próżnia dostarczona z systemu centralnej próżni zwiększa jakość np. pakowania produktów spożywczych lub farmaceutycznych oraz wydłuża ich czas przydatności. Niebezpieczeństwo drobnych usterek, które mogą być niezauważone przy stanowiskowej próżni są usunięte.
Poziomy próżni
Próżnię centralną można zastosować do jednego z trzech powszechnie wykorzystywanych w przemyśle poziomów:
- Próżnia pomocnicza – 130-120 mbar
- Próżnia wstępna – 60-50 mbar
- Próżnia końcowa – poniżej 5 mbar
W zależności od wymaganego poziomu próżni do jej produkcji można wykorzystać dmuchawy promieniowe lub bocznokanałowe, pompy próżniowe łopatkowe, pompy próżniowe śrubowe albo kłowe, a każdy wymieniony rodzaj pompy mamy w naszej ofercie.
Projektowanie centralnej próżni
Samo źródło próżni to jeszcze nie wszystko. Przy projektowaniu systemu centralnej próżni należy brać pod uwagę stopniowanie średnic rurociągów, ich przebieg i długości odcinków. Dodatkowo rodzaj materiału z którym system pracuje i związane z nim zagrożenia w celu doboru jak najlepszego zabezpieczenia pomp próżniowych.
Należy też uwzględnić jak najbardziej ekonomiczny system sterowania pompami próżniowymi, by inwestycja w system centralnej próżni przyniosła wymierny efekt ekonomiczny.
Serwis pomp próżniowych TSSP
W zakresie naszych usług jest dostawa i serwisowanie pomp próżniowych wykorzystywanych w układzie centralnej próżni oraz zaprojektowanie nowej instalacji, która zapewni ekonomiczną i bezusterkową eksploatację pomp próżniowych.
Wystarczy krótka rozmowa telefoniczna lub kontakt mailowy, a nasi specjaliści pomogą dobrać odpowiedni układ centralnej próżni. W efekcie będziesz mieć stabilną próżnię na produkcji i oszczędności w jej wytwarzaniu.