Jaki kompresor do warsztatu

Jaki kompresor do warsztatu?

Na początek dwa ograniczenia w omawianym temacie:

  1. Kompresor warsztatowy – kompresor do zastosowania przemysłowego i profesjonalnego czyli kompresor śrubowy. Nie bierzemy pod uwagę kompresora tłokowego.
  2. Warsztat dla kompresora – profesjonalny i produkcyjny. Nie bierzemy pod uwagę mało wymagających aplikacji, zastosowania hobbystycznego albo sporadycznego wykorzystania kompresora.

Dlaczego kompresor śrubowy do warsztatu?

Kompresor tłokowy charakteryzuje się cyklem pracy czyli ilością czasu jaką może pracować na potrzeby wytworzenia sprężonego powietrza. Część czasu pracy kompresor tłokowy musi poświęcić na odpoczynek, aby schłodzić się.

Gdyby kompresor tłokowy pracował w sposób ciągły to przegrzewałby się, spadłyby osiągi i żywotność. W instrukcji eksploatowanego kompresora tłokowego podany jest cykl pracy w procentach np. 30%-60 minut. Oznacza to, że taki kompresor może pracować w sposób ciągły jedynie 18 minut w czasie godziny. Pozostały czas musi odpoczywać. W przypadku kontynuacji pracy może nastąpić zatarcie kompresora i prawie pewne jest, że nie będzie awaria uznana jako objęta gwarancją.

 

Za to kompresor śrubowy zaprojektowany jest do ciągłej pracy. Jeżeli nie korzystasz z powietrza to kompresor wyłączy się, ale jeżeli będziesz szlifować deski przez 3 godziny to nic mu się stanie.

Taki kompresor do warsztatu to stabilne i niezawodne źródło sprężonego powietrza przez cały czas pracy.

Jaki warsztat do kompresora śrubowego?

Nowy kompresor śrubowy to inwestycja minimum kilkunastu tysięcy złotych. Jeżeli taka inwestycja ma się zwrócić w krótkim czasie, to powinien to być profesjonalny zakład produkcyjny lub usługowy wykorzystujący narzędzia pneumatyczne.

Dbający o środowisko, o obniżanie zagrożenia pożarowego, o ulepszenie pracy użytkowników narzędzi, o zmniejszenie wysiłku podczas pracy, o zwiększanie trwałości narzędzia, jednym słowem gotowy zapłacić więcej niż za elektryczne narzędzia warsztatowe, by eksploatować narzędzia taniej.

Jakie narzędzia pneumatyczne do kompresora warsztatowego?

Wybór narzędzi pneumatycznych zależy od specyfiki prac, jakie wykonujesz w warsztacie.

Najbardziej popularne, które mogą być przydatne w warsztacie to:

  1. Pneumatyczna wkrętarka: Ułatwia wkręcanie i wykręcanie śrub przy użyciu sprężonego powietrza, co może przyspieszyć prace montażowe.
  2. Pneumatyczna szlifierka kątowa: Wykorzystywana do szlifowania, polerowania i cięcia różnych materiałów.

  3. Pistolet natryskowy: Idealny do malowania powierzchni, umożliwia równomierne i szybkie nakładanie farby.

  4. Wiertnica pneumatyczna: Ułatwia wiercenie otworów w różnych materiałach.

  5. Pneumatycznu klucz udarowy: Pomocny przy napinaniu i poluzowywaniu śrub i nakrętek.

  6. Pneumatyczna pilarka tarczowa: Do cięcia różnych materiałów, takich jak drewno, metal czy plastik.

  7. Podnośnik pneumatyczny: mały, przenośny do podnoszenia samochodów lub innych ciężarów nawet przed warsztatem.

  8. Pistolet do przedmuchiwania: z krótszą lub dłuższą lanca, do utrzymania czystego obszaru pracy.

Każde z tych narzędzi charakteryzuje się zapotrzebowaniem na sprężone powietrze, ciśnieniem roboczym i wymaganiami dotyczącymi czystości sprężonego powietrza, które określą jaką sprężarkę kupić do warsztatu.

Jeżeli jeszcze myślisz o piaskowaniu w swoim warsztacie to koniecznie przeczytaj dwa artykuły, żebyś nie wybrał za małej sprężarki:

  1. Kompresor do piaskowania
  2. Piaskarka do kompresora

Kompresor do warsztatu

Na początek musisz określić wydajność sprężarki. Zobaczyć jakie zapotrzebowanie na sprężone powietrze mają Twoje narzędzia pneumatyczne i określić które będą pracować równocześnie. Sprężarka powinna mieć wydajność na poziomie zużycia sprężonego powietrza przez narzędzia.

Potem określasz wersję ciśnieniową. Jeżeli będziesz eksploatować wiertarkę to 6-8 bar będzie wystarczające. Jeżeli będziesz pompować koła samochodów ciężarowych to maksymalne ciśnienie robocze powinno wynosić 10 albo 13 bar.

Na koniec musisz zweryfikować klasę czystości sprężonego powietrza jaką potrzebuje Twój odbiornik. Jeżeli okaże się, że powietrze powinno być „suche i wolne od olejów” (choć naprawdę to powinna być podana klasa 1:4:1) to wybierasz kompresor do warsztatu wyposażony w osuszacz chłodniczy i układ filtracji.

Jakiej firmy kompresor do warsztatu?

W naszej ofercie mamy dwie marki kompresorów spełniających wymagania sprężarek warsztatowych:

Kompresory warsztatowe Champion

Marka CHAMPION to długa tradycja w budowie i dystrybucji sprężarek powietrza. Dodatkowo jakość sprężarek grupy Gardner Denver w doskonałej cenie.

Historia rozpoczyna się w roku 1952, kiedy to Giovanni Bottarini, włoski inżynier i pasjonata przemysłu lotniczego postanowił wykorzystać swoje doświadczenie jako samodzielny przedsiębiorca. Założył firmę i skonstruował sprężarkę tłokową.

W 2002 roku Bottarini uzyskuje międzynarodowy certyfikat jakości ISO 9001, a od 2005 roku należy w całości do grupy Gardner Denver.

2018 to rok, w którym Bottarini zmienia barwy sprężarek i nazwę marki na Champion.

Champion należy do grupy Gardner Denver więc to ta sama wysoka jakość obowiązująca we wszystkich fabrykach grupy Gardner Denver.

Sprężarki do warsztatu Gardner Denver

Grupa Gardner Denver to jeden z najstarszych producentów sprężarek powietrza. Historia zaczęła się w 1859 roku.

Poprzez ciągły rozwój oraz przejęcia wybranych i uznanych światowych producentów, Gardner Denver może dzisiaj zaoferować swoim klientom kompresory stacjonarne takie jak sprężarki śrubowe, sprężarki łopatkowe i sprężarki spiralne oraz spalinowe sprężarki przewoźne.

Gardner Denver posiada też w swoim profilu produkcyjnym urządzenia do uzdatniania sprężonego powietrza.

Do każdego sprzedanego urządzenia, Gardner Denver oferuje części zamienne i doradztwo, a proces autoryzacji dystrybutorów zapewnia również serwis na bardzo wysokim poziomie.

Profesjonalny kompresor warsztatowy

Niezależnie od tego jakiej firmy kompresor do warsztatu wybierzesz to większość komponentów sprężarek śrubowych jest wspólna dla Gardner Denver, CompAir i Champion, a sprężarki są produkowane w tej samej fabryce.

Popatrz na film, jeżeli chcesz zobaczyć jak produkowane są te wszystkie sprężarki

Obsługa serwisowa wysokiej jakości - te same procedury, ta sama logistyka, ci sami przeszkoleni i wykwalifikowanie technicy - sprężarki śrubowe Champion posiadają ten sam standard obsługi jak dla sprężarek powietrza klasy premium z grupy Gardner Denver.

Jaką sprężarkę kupić do warsztatu?

Ostatnio popularnością cieszy się tzw. „Airstation” od Championa lub Gardner Denver.

Jest to kompresor o mocy znamionowej silnika 7,5kW, Model FM07/CT/270 lub FM07/CT/500 w zależności od wielkości zbiornika.

Wersja ciśnieniowa 10 bar. Na tyle uniwersalna, że zapewnia ciśnienie z zakresu 5-10 bar przy zachowaniu prawie tej samej wydajności.

Wydajność przy maksymalnym ciśnieniu 970 litrów/min – zasili dwa lub trzy narzędzia pneumatyczne, a przyłącze ¾” nie zakłóca przepływu.

Zamontowana na zbiorniku o pojemności 270 lub 500 litrów. Wystarczy do wyrównania wahań ciśnień i ciągłości pracy, gdy zużycie przekroczy produkcję sprężonego powietrza.

Dodatkowo kompresor warsztatowy wyposażony jest w osuszacz chłodniczy zapewniający suche powietrze potrzebne do niektórych narzędzi lub do malowania i lakierowania. Kompresor może być wyposażony w separator cyklonowy / odwadniacz oraz filtr wlotowy i wylotowy. Dzięki temu powietrze będzie pozbawione pyłów i aerozoli olejowych.

Może okazać się, że to idealny kompresor do malowania w Twoim warsztacie. Zwłaszcza, że jest to cichy kompresor do warsztatu bo jego poziom głośności nie przekracza 70 dB. Tyle co we wnętrzu głośniejszej restauracji lub ruchu miejskiego niedużego miasta.

No i jeszcze mała powierzchnia podstawy 1,1 lub 1,4 m2 w zależności od wielkości zbiornika sprawia, że znajdzie się na nią miejsce w kącie każdego warsztatu.

Nawet tak małego, w którym w gorące lato temperatura dojdzie do 46°C. Do takiej temperatury dopuszczana jest praca sprężarki warsztatowej.

Standardowa gwarancja wynosi na ten kompresor 2 lata, ale można dokupić jej wydłużenie do 5 lat, bo konstrukcja jest na tyle pewna, że producent zobowiązuje się dorównać markom klasy premium.

Ile kosztuje kompresor do warsztatu?

  • Do wyboru masz kompresor wolnostojący FM7 bez żadnych dodatkowych opcji
  • Kompresor na zbiorniku o pojemności 270 litrów FM7/270
  • Kompresor na zbiorniku o pojemności 500 litrów FM7/500
  • Kompresor na zbiorniku 270l i z osuszaczem chłodniczym FM7/CT/270
  • Kompresor na zbiorniku 500l i z osuszaczem chłodniczym FM7/CT/500
  • Opcja do osuszacza - separator cyklonowy z filtrami
  • Opcja do zbiornika - czasowy spust kondensatu

oraz najbogatsza opcja

Kompresor na zbiorniku 270 litrów, z osuszaczem, separatorem cyklonowym i filtrami, czasowym spustem kondensatu pod zbiornikiem i automatycznym pojemnościowym pod separatorem cyklonowym oraz separatorem oleju z wody – wersja ELITE 7

Sprężarka ELITE 7 na filmie.

W zależności od wybranej opcji cena będzie zmieniać się.

Jeżeli chcesz poznać cenę swojej opcji to napisz maila lub zadzwoń, a nasi specjaliści szybko Ci odpowiedzą, zweryfikują dostępność i powiedzą kiedy dobry kompresor do warsztatu będzie u Ciebie.

×
×