Kompresory łopatkowe

Kompresory łopatkowe - budowa sprężarek łopatkowych

Sprężarka łopatkowa jest sprężarką wyporową rotacyjną w której pojedynczy wirnik, osadzony mimośrodowo, obraca się w obudowie.

W wirniku znajdują się nacięte szczeliny, a w nich poruszają się dzięki sile odśrodkowej łopatki. Obudowa zwana statorem lub stojanem posiada dwie pokrywy zamykające przestrzeń, w którym obraca się wirnik. Zasada działania i dokładna budowa przedstawiona jest na stronie dedykowanej sprężarkom łopatkowym Hydrovane.

Jakie zalety posiada kompresor łopatkowy w 2022 roku?

Napęd bezpośredni - trwałość

Zalety mimo upływu lat nie zmieniły się. Wprawdzie sprężarki łopatkowe Hydrovane o mocy od 4,okW zostały postawione do pionu, ale w dalszym ciągu posiadają napęd bezpośredni wirnika przez silnik elektryczny. Dzięki temu nie ma strat mocy, które występują w przypadku, gdy kompresor napędzany jest przekładnią pasową.

Prosta konstrukcja stopnia sprężającego i bezpośredni napęd sprawia, że urządzenia te posiadają wysoką trwałość i niską głośność. Przykładem może być kompresor łopatkowy Hydrovane HR04, którego głośność wynosi jedynie 66 dB. Konstrukcja sprężarek łopatkowych znana jest z trwałości stopni wynoszącej nawet do 100.000 godzin pracy.

Niska prędkość obrotowa - niezawodność pracy

Sprężarki łopatkowe charakteryzują się niskim poziomem prędkości obrotowej - ok 1400 obr/min w wersji stałoobrotowej i 880 do 2200 obr/min w przypadku sprężarek z falownikiem. Ta niska prędkość obrotowa to gwarancja wysokiej trwałości, małego obciążenia łożysk oraz niskiej głośności. Dla użytkownika przekłada się to na niskie koszty eksploatacji oraz niezawodne dostarczanie sprężonego powietrza dla produkcji lub świadczonych usług.

Modulacja i REVS - energooszczędność

Kompresory łopatkowe Hydrovane posiadają dwa systemy zarządzania przepływem sprężonego powietrza. Pierwszy system to modulacja przepływu powietrza przez zawór wlotowy, który zapewnia sprężanie tylko takiej ilości sprężonego powietrza jaka jest potrzebna. Drugi to REVS redukcji poboru energii elektrycznej przy przejściu w stan odciążenia. Oba systemy gwarantują ograniczony pobór energii w trakcie eksploatacji, niezależnie od zastosowania i dzięki temu niższe rachunki za prąd. Oba systemy występują w konstrukcji sprężarek łopatkowych od ponad 20 lat.

Łatwa obsługa

Sprężarki łopatkowe są idealne do obsługi. Łatwy dostęp do obszaru serwisowego oraz filtry i separatory typu puszkowego (podobne są wykorzystywane w przemyśle motoryzacyjnym) skracają czas przeglądu. Jest to rozwiązanie, którym musi charakteryzować się każde przemysłowe rozwiązanie, by nie tracić czasu i móc powrócić z obsługi serwisowej szybko do produkcji powietrza.

Wysoka jakość sprężonego powietrza

Proces sprężania powietrza w kompresorze sprawia, że powietrze zwiększa swoją temperaturę. dodatkowo, jako że sprężarki łopatkowe Hydrovane są smarowane olejowo to w powietrzu występują też pary oleju. System separacji oleju i chłodzenia sprężonego powietrza sprawiają, że jakość powietrza jest na najwyższym poziomie. Jego temperatura jest wyższa od temperatury otoczenia jedynie o 7-10oC, a resztkowa zawartość oleju mniejsza niż 3ppm.
Taki kompresor wymaga mniej zaawansowanego układu uzdatniania sprężonego powietrza i niższej inwestycji w system produkcji powietrza.

Wybór sposobu pracy

Sprężarki łopatkowe mogą pracować w trybie ciągłym, w trybie automatycznym, a te które są wyposażone w falownik, automatyczne dostosowują swoją wydajność do zapotrzebowania na powietrze. W zależności od konstrukcji i od tego jak są wykorzystywane sprężarki łopatkowe istnieje możliwość wyboru sposobu pracy by wyprodukowane powietrze charakteryzowało się najniższym kosztem wytworzenia.

Wydajność sprężarek łopatkowych Hydrovane

Sprężarki powietrza występują w wersjach mocy od 1,1 do 22 kW, wydajność ich jest z zakresu 0,12 - 3,60 m3/min, a ciśnienie robocze powietrza wynosi 7, 8 i 10 bar.

Gwarancja na sprężarki łopatkowe


Gwarancja wynosi 10 lat lub 48.000 godzin pracy w zależności od tego co pierwsze nastąpi. Oczywiście należy zasięgnąć informacji nt. warunków, ale i tak to jest jedna z najdłuższych gwarancji dostępnych na rynku. To jest zaleta technologii łopatkowej, gdy wymagane jest przemysłowe sprężone powietrze z niskim zużyciem energii elektrycznej do jego wyprodukowania.

Sprężarka łopatkowa - przemysłowe zastosowania

Sprężarka łopatkowa zapewnia bezpulsacyjne sprężone powietrze o wysokiej jakości. Do tego niskie zużycie energii elektrycznej i wysoka trwałość oraz wydajność. Z tego względu kompresory te są idealne do przemysłowego zastosowania w sprężarkowni każdego zakładu produkcyjnego lub usługowego oraz jako źródło powietrza w zastosowaniu OEM. Urządzenia te znajdziesz w przetwórstwie spożywczym, tworzyw sztucznych, przemyśle metalowym, meblarskim lub motoryzacyjnym. W zastosowaniu OEM kompresor posiadający łopatki świetnie sprawdza się w armatkach śnieżnych, na suwnicach oraz urządzeniach i pojazdach mobilnych.

Co mamy w naszej ofercie?

W naszej ofercie mamy wszystkie sprężarki łopatkowe Hydrovane o mocy od 1,1 do 22kW i ciśnieniu roboczym od 7 do 10 bar.

Sprężarki niezawodne, wymagające jednak okresowej obsługi serwisowej. W naszej ofercie mamy więc również serwis sprężarek łopatkowych oraz części do nowych kompresorów sprzedawanych niedawno i tych, które pracują w przemyśle już od kilkudziesięciu lat jako, że ta technologia sprężania jest powszechna w polskim przemyśle od dawna.

Potrzebujesz więcej informacji, jaka jest wydajność poszczególnych modeli, z czego są wykonane łopatki, jak przemieszczają się w wirniku lub jakiej jakości jest sprężone powietrze?

Wyraź zgodę na kontakt i prześlij nam swoje zapytanie, a my szybko odpowiemy na nie.

A gdybyś potrzebował zastępczej sprężarki powietrza z łopatkami to też mamy na to rozwiązanie.

×
×