Sprężarka łopatkowa Hydrovane HV01
Kiedyś do naszego serwisu kompresorów zadzwonił użytkownik sprężarki łopatkowej Hydrovane model HV01PURS. Jest to najmniejsza sprężarka łopatkowa Hydrovane o mocy silnika 1,1 kW i wydajności 0,12 m3/min @ 10 bar.
Występuje w dwóch wersjach:
- PUTS - na trójnogu
- PURS - na zbiorniku sprężonego powietrza o pojemności 75 litrów.
Użytkownik sprowadził tą sprężarkę z Wielkiej Brytanii i chciał rozpocząć eksploatację, ale pojawił się wyciek oleju.
Wyciek oleju z kompresora
Problemem był wyciek oleju przez uszczelniacz. Powierzchnia wargi uszczelniającej była twarda i popękana. Powodów mogło być kilka, ale najbardziej prawdopodobne są dwa:
- Nieprawidłowy olej stosowany w sprężarce łopatkowej (skład oleju lub właściwości). Zły skład oleju powoduje zmiany właściwości materiałowych uszczelniacza.
- Ciągłe przegrzewanie się sprężarki z powodu warunków w miejscu jej eksploatacji lub zbyt niskiego poziomu oleju. Uszczelniacz jest wykonany z gumy i nadmierna temperatura uszkadza go.
Budowa stopnia sprężającego
Zasadę działania sprężarki łopatkowej opisaliśmy na stronie dotyczącej sprężarek łopatkowych.
Dla wyjaśnienia problemu warto dodać, że w miejscu podpór na zdjęciu są montowane łożyska ślizgowe w pokrywach stojana.
Dalej w pokrywie zamontowany jest uszczelniacz, a na końcu wału zamontowane jest na klinie z noskiem pół-sprzęgło, które odbiera napęd za pośrednictwem wkładki sprzęgłowej od silnika elektrycznego.
Koszt naprawy sprężarki powietrza
Padło pytanie o koszt usunięcia wycieku. Nasz serwis sprężarek podał dwa warianty tj. wymianę samego uszczelniacza, ale jeżeli jest problem z gładzią czopu wału to zalecamy drugie rozwiązanie tj. wymianę całego wirnika. Szybko wyceniliśmy oba rozwiązania, niestety podczas rozmowy telefonicznej nie zapadła żadna decyzja.
Dwa tygodnie później użytkownik podjechał do serwisu TSSP ze sprężarką łopatkową Hydrovane HV01 i zostawił ją nam do naprawy.
Naprawa kompresora we własnym zakresie nie pomogła
Okazało się, że pod uszczelniaczem wyrobił się czop wału i wymiana samego uszczelniacza nie rozwiązałaby problemu.
Użytkownik przetoczył we własnym zakresie cały wał, nabił dwie tuleje, wymienił uszczelniacz i złożył ponownie stopień sprężający.
Mechanicznie wszystko było poprawnie zrobione, ale po uruchomieniu pojawił się wyciek mimo, że połączenie ruchowe wał/uszczelniacz było szczelne.
Olej tym razem popłynął pod tuleją do końca wału w kierunku silnika elektrycznego i tego użytkownik nie przewidział.
Ostatecznie sprężarka trafiła do nas na wymianę wirnika na oryginalny. Dodatkowo zweryfikowaliśmy poprawność użytej uszczelki pokrywy stopnia sprężającego. Są jej 4 grubości i w zależności od wyniku pomiarów szerokości stojana i długości wirnika należy zastosować odpowiednią. Wszystko po to, by uwzględnić rozszerzalność cieplną wirnika, żeby nie zaklinował się podczas pracy.
Serwis sprężarek TSSP
Wykonujemy przeglądy okresowe, obsługujemy serwis gwarancyjny, wykonujemy serwis sprężarek pogwarancyjnych, świadczymy usługi napraw sprężarek i wykonujemy generalne remonty sprężarek.
20 lat doświadczenia procentuje profesjonalizmem, a nasze zalecenia są z myślą o najbardziej ekonomicznym rozwiązaniu dla użytkownika i jednocześnie minimalnej inwestycji niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania sprężarki.
W tym przypadku użytkownik poniósł dodatkowy koszt własnej próby naprawy sprężarki łopatkowej. Mógł zaoszczędzić sobie dodatkowych kosztów i przyspieszyć naprawę sprężarki, gdyby skorzystał z naszych usług serwisowych. Nie jest to odosobniony przypadek, ale na szczęście większość naszych klientów od razu decyduję się na skorzystanie z naszego serwisu.
Jeżeli chciałbyś porozmawiać o problemie twojej sprężarki lub pompy próżniowej, albo szukasz profesjonalnej firmy do serwisów okresowych to skontaktuj się z nami.