Dlaczego warto mieć osuszacz sprężonego powietrza?
Sprężone powietrze zawiera zanieczyszczenia takie jak woda, olej i cząstki stałe. Powinny zostać usunięte lub ich ilość zmniejszona do akceptowalnego poziomu w zależności od aplikacji. Norma ISO 8573-1 dokładnie określa czystość/jakość powietrza pod względem zawartości zanieczyszczeń.
Wilgoć (zawartość pary wodnej) jest określana terminem Punktu Rosy (Pressure Dew Point – PDP). Punkt Rosy to temperatura przy której powietrze jest w 100% nasycone wilgotnością. W chwili gdy temperatura zrówna się bądź spadnie poniżej punktu rosy, to wystąpi kondensacja. Obniżenie zawartości wody do punktu rosy na poziomie +3°C jest osiągane z wykorzystaniem osuszaczy ziębniczych.
Podczas wizyty szkoleniowej w fabryce Omega Air w Ljubljanie mieliśmy okazję zobaczyć jak wygląda produkcja osuszacza ziębniczego Omega Air RDT75.
Jego parametry są następujące:
- nominalny przepływ 75 m3/godz = 1,25 m3/min
- ciśnieniowy punkt rosy +3oC
- czynnik chłodniczy R513A
- maksymalne ciśnienie 16 bar
- dopuszczalne temperatury otoczenia – od 1 do 45oC
- maksymalna temperatura wlotowa sprężonego powietrza – 55oC
- przyłącza sprężonego powietrza ¾”
Dobór osuszacza ziębniczego
Osuszacz ziębniczy Omega Air RDT75 jest idealny do współpracy ze sprężarką o mocy 7,5 kW i wydajności ok. 1,0 m3/min. Zapewni wymagany punkt rosy w szerokim zakresie temperatur otoczenia i wysokiej temperaturze sprężonego powietrza.
Oczywiście istnieją odpowiednie współczynniki korekcyjne określające wpływ warunków eksploatacyjnych na skuteczność osuszania, dlatego do finalnego potwierdzenia dopasowania osuszacza ziębniczego Omega Air RDT75 do Twojego kompresora wskazany jest kontakt z naszym serwisem.
Jak działa osuszacz sprężonego powietrza Omega Air RDT75 ?
W konstrukcji osuszacza ziębniczego występują dwa obiegi: obieg powietrza i obieg chłodzenia.
Obieg powietrza: Gorące i wilgotne powietrze poprzez króciec wlotowy (2) trafia do wymiennika ciepła. Następnie, powietrze przechodzi przez wymiennik ciepła (1) miedzy powietrzem a czynnikiem chłodzącym. Temperatura powietrza zostaje obniżona do około 2°C, powodując skroplenie się pary wodnej. Wytrącona ciecz jest zbierana przez separator (c) i usuwana z obiegu powietrza przez spust kondensatu (9). W przypadku osuszacza ziębniczego Omega Air serii RDT jest to czasowy spust kondensatu.
Ochłodzone i pozbawione wilgoci powietrze przechodzi ponownie przez wymiennik ciepła gdzie zostaje podgrzane (a), a następnie jest kierowane do króćca wylotowego (3).
Podgrzanie sprężonego powietrza zapewnia lepszy „punkt startowy”, gdyby następowało dalsze schłodzenie powietrza w instalacji, które np. przechodzi przez obszar z obniżoną temperaturą np. pomiędzy halami w okresie zimowym.
Obieg czynnika chłodzącego: Czynnik chłodzący R513A znajduje się w obiegu, w którym, na wstępie przechodzi przez kompresor (4), by pod zwiększonym ciśnieniem trafić do skraplacza (5).
Czynnik zostaje pozbawiony ciepła i przechodzi w ciekły stan skupienia pod wysokim ciśnieniem.
Jako ciecz, zostaje przetłoczony przez kapilarę (8), gdzie spadek jego ciśnienia pozwala na zagotowanie czynnika do zadanej temperatury.
Następnie, ciekły czynnik znajdujący się pod niskim ciśnieniem wchodzi do wymiennika ciepła (b), w którym dokonana zostaje wymiana ciepła z wchodzącego powietrza, co powoduje ponowne podgrzanie i zagotowanie czynnika. W rezultacie czynnik chłodzący przechodzi w gazowy stan skupienia o niskiej temperaturze i niskim ciśnieniu.
Otrzymany gaz o niskim ciśnieniu powraca do kompresora, gdzie ponownie zostaje poddany kompresji i rozpoczyna swój cykl na nowo.
Podczas tych okresów, gdy przepływ sprężonego powietrza jest niższy od nominalnego, nadmiar czynnika chłodzącego zostaje przekierowany z powrotem do kompresora przez zawór by-pass obiegu gorącego powietrza (6).
W obiegu występuje też filtr (7), który wychwytuje zanieczyszczenia i zapewnia niezawodną pracę układu chłodniczego.
Podczas procesu montażu obiegu układu chłodzenia zwróciliśmy uwagę na staranność lutowania połączeń, i późniejszą weryfikację szczelności.
Rurki miedziane, dla zachowania odpowiedniej geometrii lutowane są w odpowiednio ukształtowanym stojaku. Dzięki temu osiąga się odpowiednią konstrukcję przestrzenną. Użycie azotu jako gazu osłonowego w procesie spawania zapewnia ochronę spawanych powierzchni przed wpływem otaczającego powietrza.
Wpływa to pozytywnie na właściwości spoiny pod kątem odporności na obciążenia i zwiększa jej wytrzymałość.
Sprawdzanie szczelności osuszacza ziębniczego
Do sprawdzenia szczelności obu układów wykorzystywany jest helowy detektor nieszczelności PROTEC P3000. Detektorem tym można lokalizować i oceniać nieszczelność instalacji, jeśli znajduje się w nich hel pod ciśnieniem. Powierzchnia instalacji badana jest z zewnątrz za pomocą sondy czujnika. Helowy detektor pozwala na łatwe i szybkie wykrycie nieszczelności w trudno dostępnych miejscach lub nawet z odległości od powierzchni badanej rurki.
Minimalny wyciek, który potrafi to urządzenie odnaleźć to 1 x 10-7 mbar l/s.
Procedura testowania szczelności obiegu czynnika chłodzącego zapewnia, że Twój osuszacz będzie prawidłowo pracował przez długi czas i usuwał wilgoć ze sprężonego powietrza.
Drugim urządzeniem wykorzystywanym w procesie sprawdzania szczelności jest stacja firmy Galileo z czterema wężami próżniowymi do jednoczesnego opróżniania 4 niezależnych obwodów chłodniczych z czynnika/gazu.
Stosowanie takiej stacji to wyraz dbałości o środowisko, obniżanie kosztów testowania szczelności i przyspieszania takiej czynności. W efekcie wyprodukowany osuszacz ziębniczy jest przetestowany na ewentualne nieszczelności z możliwie najniższym kosztem takiego procesu.
Kontrola jakości osuszaczy ziębniczych Omega Air
Po wyprodukowaniu, każdy osuszacz jest jeszcze raz testowany pod kątem prawidłowej pracy i funkcjonalności.
Przejście kontroli jakości zapewnia, że osuszacz zainstalowany w instalacji pneumatycznej u użytkownika będzie długo i skutecznie utrzymywał ciśnieniowy punkt rosy na poziomie +3oC.
Jeżeli chcesz poznać więcej szczegółów dotyczących budowy osuszacza ziębniczego Omega Air RDT75 lub jego atrakcyjną cenę to skontaktuj się z nami telefonicznie lub mailowo.
A gdybyś miał problem ze swoim urządzeniem to nasz serwis osuszaczy sprężonego powietrza szybko Ci pomoże.