Pompy krzywkowe Roots'a

Pompy próżniowe rotacyjne krzywkowe / lobowe / Roots’a

Jeżeli chodzi o nazewnictwo to pompy próżniowe tego typu nazywane są też pompami Rootsa (Roots’a) albo dmuchawami Rootsa (Roots’a),
Nazwa pompy pochodzi od konstrukcji (krzywki) albo nazwiska wynalazców (Philander Higley Roots i Francis Marion Roots).

Pompy próżniowe rotacyjne lobowe R-VWP mogą być używane w wielu zastosowaniach wymagających niskiego lub wysokiego podciśnienia.

Dobierając pompę próżniową do zastosowania należy jednak skontaktować się z nami, bo osiągana próżnia końcowa nie jest jedynym kryterium. Należy również popatrzeć na przebieg charakterystyki prędkości pompowania, aby dobrana pompa posiadała również wymaganą wydajność przy określonym podciśnieniu.

Dwa symetrycznie ukształtowane wirniki obracają się w przeciwnych kierunkach i są zsynchronizowane za pośrednictwem pary kół zębatych.

Wirniki mogą być dwuskrzydełkowe, a dla większej stabilności przepływu stosuje się też trzy skrzydełka.

Pompy pracują na sucho, dzięki czemu komora sprężania jest pozbawiona oleju. Przekładnia i łożyska są smarowane olejem.

Systemy pomp próżniowych krzywkowych

Systemy pomp, składające się ze smarowanych olejem rotacyjnych pomp łopatkowych lub śrubowych, pełniących rolę pompy próżniowej wstępnej w połączeniu z pompami próżniowymi rotacyjnymi lobowymi, pełniącymi rolę pompy wspomagającej, są używane w przypadku gdy wymagana jest zarówno wysoka próżnia końcowa jak i duża wydajność.

System pomp R-VPR firmy Elmo Rietschle składa się z olejowych rotacyjnych pomp próżniowych łopatkowych i krzywkowych. Ich główne zastosowania to przemysłowe wytwarzanie wysokiego podciśnienia.

W zespołach standardowych pomp R-VPA stosowana jest smarowana świeżym olejem łopatkowa pompa próżniowa jako pompa wstępna dla pompy wspomagającej. Używane są one głównie w zastosowaniach
związanych z usuwaniem gazów w procesach przemysłowych i chemicznych.

Zalety krzywkowych pomp próżniowych

  • Solidność i ekonomiczność
  • Praca na sucho
  • Konstrukcja modułowa
  • Dostępne jako pojedyncze zespoły
  • Dostępne jako indywidualnie zaprojektowane zespoły pompowe
  • Dostępne z opcją regulacji częstotliwości
×
×