Sprężarka śrubowa 37kW

Czasami dzwoni do nas potencjalny klient i mówi: „Chcę kupić sprężarkę 37 kW”.

Po kilku pytaniach już wiadomo, że nie do końca orientuje się czego potrzebuje, a podana moc wzięła się z podpowiedzi innych osób, z własnych poszukiwań na podstawie ulotek albo nawet z oferty konkurencji.

Dobór sprężarki śrubowej

Dobór odpowiedniej sprężarki śrubowej właściwie jest prosty.

Należy znać:

  • potrzebne zapotrzebowanie na sprężone powietrze po stronie odbiorów
  • przebieg tego zapotrzebowania w czasie
  • potrzebne ciśnienie robocze w ostatnim punkcie poboru
  • spadki ciśnień w instalacji sprężonego powietrza

Dodatkowo jeszcze można rozważać aspekt uzdatniania sprężonego powietrza lub przebiegu instalacji w celu optymalizacji doboru sprężarki.

Jest jeszcze kilka innych czynników ważnych w doborze sprężarki, a potem wybór oferenta.

Zaufaj profesjonalistom

Jeżeli oferent wykazuje się wiedzą nt. doboru sprężarek i uzdatniania sprężonego powietrza, to chyba warto z niego skorzystać. Przecież nie diagnozujemy się u jednego lekarza żeby leczyć się u drugiego!

Źle dobrana sprężarka to dodatkowe koszty dla użytkownika przez cały okres jej eksploatacji.
Dobrze dobrana sprężarka może być trochę droższa w zakupie bo sprzedający powinien cenić swoją wiedzę, ale zapewnia najniższe koszty eksploatacji i w efekcie jest tańsza w całym cyklu życia.

Statystycznie inwestycja w sprężarkę stałoobrotową to ok. 10% kosztu posiadania sprężarki. Na pozostałe 90% składają się koszty serwisu i energii elektrycznej.

Oszczędzanie 3-5 % w cenie zakupu może sprawić, że sprężarka jest źle dobrana, nie pracuje w swoim optymalnym zakresie pracy i generuje zwiększone koszty energii elektrycznej lub zbyt częstego serwisu.

Stwórzmy drużynę

Żeby dobór był optymalny należy jednak stworzyć drużynę i współpracować. Nie raz mieliśmy takich klientów, którzy chcieli tylko zdobyć podstawowe informacje i cenę nie przekazując żadnych ważnych dla doboru sprężarki szczegółów.

Potem wracali do nas z pytaniami dlaczego ich sprężarka (kupiona w innej firmie) nie działa tak jak rozmawialiśmy. Po krótkiej rozmowie okazywało się, że „zapomnieli” powiedzieć o kilku istotnych szczegółach wpływających na dobór sprężarki i zadecydowała jedynie cena zakupu.

Dobór sprężarki o mocy 37kW

Wracając do doboru sprężarki o mocy znamionowej silnika 37kW warto przedstawić jakie są dostępne opcje wśród sprężarek stałoobrotowych:

wersja ciśnieniowa 7,5 i 8 bar

  • Champion FM37 - wydajność 6,4 m3/min @ 8 bar
  • Gardner Denver ESM37 – wydajność 7,0 m3/min @ 7,5 bar
  • Gardner Denver ESM37e – wydajność 7,35 m3/min @ 7,5 bar

wersja ciśnieniowa 10 bar

  • Champion FM37 - wydajność 5,49 m3/min @ 10 bar
  • Gardner Denver ESM37 – wydajność 6,22 m3/min @ 10 bar
  • Gardner Denver ESM37e – wydajność 6,34 m3/min @ 10 bar

wersja ciśnieniowa 13 bar

  • Champion FM37 - wydajność 5,05 m3/min @ 13 bar
  • Gardner Denver ESM37 – wydajność 5,42 m3/min @ 13 bar

Zakładając, że ma to być sprężarka zmiennoobrotowa z falownikiem o mocy znamionowej silnika 37kW dostępne są następujące opcje:

ciśnienie robocze 7 bar

  • Champion FM37RS - wydajność 1,45-6,61 m3/min @ 7 bar w zależności od prędkości
  • Gardner Denver VS37 – wydajność 1,48-6,86 m3/min @ 7 bar w zależności od prędkości
  • Gardner Denver VS37e – wydajność 2,49-7,06 m3/min @ 7 bar w zależności od prędkości

ciśnienie robocze 8 bar

  • Champion FM37RS - wydajność 1,45-6,40 m3/min @ 8 bar w zależności od prędkości
  • Gardner Denver VS37 – wydajność 1,46-6,66 m3/min @ 8 bar w zależności od prędkości
  • Gardner Denver VS37e – wydajność 2,44-6,81 m3/min @ 8 bar w zależności od prędkości

UWAGA: wersja z oznaczeniem -e została wprowadzona do produkcji w marcu 2023 i charakteryzuje się podwyższoną wydajnością. Więcej o tych modelach możesz przeczytać w innym wpisie pod linkiem.

O marce Champion możesz przeczytać pod tym linkiem.

Z powyższego zestawienia widać, że wydajność sprężarki różni się nawet dla tego samego ciśnienia, mimo że cały czas jest to znamionowa moc silnika 37kW.

Warto jeszcze brać pod uwagę, że zgodnie z normą ISO1217:2009 Aneks C (wydajność sprężarki śrubowej o stałej wydajności) lub Aneks E (sprężarki śrubowe o zmiennej wydajności) tolerancja wydajności objętościowej dla tego poziomu przepływu wynosi +/-5%.

Czy na pewno to ma być 37kW?

Uwzględniając przebieg zmienności w czasie zapotrzebowania na sprężone powietrze i możliwość jego kompensacji z wykorzystaniem zbiornika buforowego okazuje się, że czasami może wystarczyć sprężarka o mocy 30 kW.

Może też być tak, że sprężarka o mocy silnika 37 kW będzie sprężarką za małą i należy rozmawiać o mocy silnika 45kW.

(Nie)pewność danych

Do takiej rozmowy potrzebne są szczegółowe dane lub wykonanie pomiarów przepływu sprężonego powietrza z wykorzystaniem odpowiednich mierników.

Tylko, że szczegółowych danych musisz być pewny na 1000%. Zweryfikuj też te dane w innym źródle i nie polegaj tylko na tym co podają karty techniczne eksploatowanych maszyn.

Serwis sprężarek - Technika Systemów Sprężonego Powietrza

Jesteśmy gotowi do takich rozmów i do wykonania pomiarów przepływów sprężonego powietrza. Tylko czy Ty jesteś już gotowy do procesu doboru i zakupu sprężarki?

Skontaktuj się z nami i zadaj nam pytanie o sprężarkę śrubową o mocy 37 kW. Może też być inna moc z zakresu 1,1 – 250 kW. Mamy wiedzę, mamy doświadczenie i nie boimy się takich pytań.

A może jednak 45kW?

Jeżeli myślisz, że sprężarka o mocy silnika 37kW jest najlepsza dla Ciebie to zapytaj się mnie dlaczego uważam, że lepsza byłaby sprężarka z falownikiem o mocy silnika 45kW.

×
×