Uzdatnianie sprężonego powietrza

Uzdatnianie sprężonego powietrza - separatory, odwadniacze, filtry i osuszacze

Uzdatnianiem powietrza nazywamy proces, podczas którego usuwane są zanieczyszczenia atmosferyczne, wilgoć czy cząsteczki, które znajdują się w powietrzu. Taki proces jest niezbędny przede wszystkim w zakładach pracy, które wykorzystują sprężone powietrze. Podczas uzdatniania dochodzi między innymi do filtrowania, osuszania, oziębiania czy podgrzewania sprężonego powietrza. W tym celu niezbędne są osuszacze, filtry czy cyklony. Jak działają i dlaczego warto w nie zainwestować?

Na czym polega filtracja powietrza?

Jednym z najważniejszych procesów, które są przeprowadzane w zakładach wykorzystujących sprężone powietrze, jest filtracja. W tym celu wykorzystywane są filtry sprężonego powietrza, których zadaniem jest oczyszczenie powietrza z cząstek stałych czy drobin kondensatu (wody z cząstkami oleju). Aby zapewnić najlepszą jakość powietrza, warto dobrać poszczególne elementy filtrów (czyli obudowę, wkład filtracyjny, manometr i spust kondensatu) tak by pasowały pod wydajność układu.

Jak działają osuszacze powietrza?

Kolejnym elementem, którego nie może zabraknąć w firmach wykorzystujących sprężone powietrze są osuszacze powietrza. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów urządzeń, które różnią się sposobem działania. Podczas wyboru odpowiedniego osuszacza należy zwrócić uwagę na to, w jakiej temperaturze otoczenia będzie pracował osuszacz i sprężarka. W zależności od klasy czystości powietrza i wymaganego punktu rosy, wyróżniamy osuszacze membranowe, ziębnicze i adsorpcyjne. Dobieramy je pod wydajność całego układu sprężonego powietrza, ciśnienia robocze i temperatury sprężonego powietrza oraz otoczenia.

Separator cyklonowy czyli odwadniacz

Zadaniem cyklonów jest wstępne usunięcie kondensatu w sposób mechaniczny, ze sprężonego powietrza zanim trafi ono jeszcze do filtrów i osuszacza. Odciąża to pozostałą cześć układu uzdatniania powietrza m.in. wkłady filtrów ulegają mniejszemu zużyciu.

×
×