Czynnik chłodniczy w osuszaczu sprężonego powietrza

Wyspecjalizowaliśmy się w serwisie sprężarek, ale dla pełnej obsługi użytkowników, w zakresie działań naszej firmy jest też serwis osuszaczy powietrza.

W instalacjach przemysłowych sprężone powietrze powinno zostać poddane uzdatnianiu do odpowiedniej klasy czystości zgodnie z normą ISO 8573-1:2010 (więcej na stronie https://sprezarki.com.pl/osuszacze.html ). W zakresie wilgoci uzdatnia się je dzięki zastosowaniu osuszaczy.

Osuszacz sprężonego powietrza

Najbardziej popularnym jest osuszacz chłodniczy. Działa na zasadzie schładzania powietrza do temperatury poniżej punktu rosy, co powoduje kondensację pary wodnej, która jest następnie odprowadzana na zewnątrz. Dzięki temu powietrze, które opuszcza osuszacz, jest suchsze i bardziej odpowiednie do różnych zastosowań.

Prawidłowa praca osuszacza ziębniczego możliwa jest dzięki zastosowaniu czynnika chłodniczego.

Czym jest czynnik chłodniczy?

Czynnik chłodniczy to substancja, która umożliwia przenoszenie ciepła z jednego miejsca do drugiego. Czynnik ten przechodzi przez cykl chłodzenia, który obejmuje sprężanie, kondensację, rozprężanie i odparowanie, co umożliwia skuteczne obniżenie temperatury w zamkniętym obszarze.

Znaczenie rodzaju czynnika chłodniczego

Rodzaj czynnika chłodniczego ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania osuszacza chłodniczego. Wybór odpowiedniego czynnika wpływa na efektywność energetyczną urządzenia, jego wydajność oraz na oddziaływanie na środowisko. Niewłaściwy dobór czynnika może prowadzić do problemów technicznych, wyższych kosztów eksploatacji, do skrócenia żywotności osuszacza, a przede wszystkim do braku osiągania założonych parametrów pracy.

Historia z naszego serwisu osuszaczy powietrza

Taki właśnie przypadek odnotowaliśmy ostatnio w naszym serwisie osuszaczy powietrza.
Klient dostarczył nam osuszacz ziębniczy Donaldson DC0025AB, który nie osiągał ciśnieniowego punktu rosy +3°C, a taki miał osiągać. Okazało się, że osuszacz był już dwa razy w innym serwisie i w dalszym ciągu pracował wadliwie. Klient zna nasz serwis jako taki, który nie poddaje się w trudnych wyzwaniach i doprowadza naprawę do pełnej funkcjonalności urządzenia. Czasami tylko koszty mogą być za duże i wtedy oferujemy nowe urządzenie w atrakcyjnej cenie.

Diagnoza osuszacza chłodniczego

Zweryfikowaliśmy parametry pracy osuszacza i zdiagnozowaliśmy problem.

Okazało się, że poprzedni serwis, zamiast powiedzieć wprost, że naprawa jest nieopłacalna to próbował pójść na skróty i wymienił oryginalny agregat chłodniczy pracujący na czynniku chłodniczym R407C na inny używany agregat, ale sprawny. Jednocześnie wymienił też czynnik chłodniczy na taki jaki był dedykowany do tego używanego agregatu czyli R404A.

Nie wszystkie systemy chłodnicze są kompatybilne z różnymi czynnikami chłodniczymi. Przed przystąpieniem do wymiany należy upewnić się, że sprzęt jest zgodny z nowym czynnikiem. W niektórych przypadkach może być konieczna modernizacja lub wymiana niektórych komponentów systemu.

Zamiana czynnika chłodniczego

A w tym przypadku mamy sytuację, gdy zastosowano czynnik chłodniczy R404A wycofany już z obiegu od 1 stycznia 2020 zamiast dedykowanego do tego osuszacza czynnika R407C.


Wprawdzie czynnik R404A można jeszcze stosować, ale tylko w serwisowaniu osuszaczy i tylko, gdy czynnik ten pochodzi z recyklingu jako odzyskany z innych instalacji.

Oznacza to, że zastosowano „starszy” czynnik chłodniczy do „nowszej” instalacji, ale bez dostosowania niektórych części do czynnika R404a.

Jak popatrzymy w tabele czynników chłodniczych to podstawowe różnice w charakterystykach wpływające na parametry eksploatacyjne to:

  • skład gazów
  • normalna temperatura wrzenia
  • ciśnienie i gęstość krytyczna
  • gęstości cieczy i pary nasyconej
  • ciepła właściwe cieczy i pary
  • ciepła parowania
  • współczynniki przewodności cieplnej cieczy i pary
  • lepkości

Wprawdzie różnice w parametrach dochodzą do kilku/kilkunastu procent, ale producent osuszacza „zestroił” jego pracę dla czynnika R407C, a nie R404A.

Po takiej zamianie agregatu i czynnika chłodniczego, należałoby zweryfikować poprawność pracy:

  • Zaworu rozprężnego (reguluje przepływ czynnika chłodniczego w zależności od zapotrzebowania)
  • Czujników temperatury
  • Czujników wilgotności

Do weryfikacji są jeszcze ciśnienia i temperatury parowania i skraplania jako kluczowe parametry, które wpływają na wydajność osuszacza chłodniczego. Po wymianie czynnika chłodniczego, wartości te mogą się zmienić, dlatego należy je dokładnie ocenić.

  • Temperatura parowania: Zbyt niska temperatura może prowadzić do zamrażania skroplin, a zbyt wysoka do nieefektywnego osuszania powietrza.
  • Temperatura skraplania: Nieprawidłowa temperatura skraplania może wpłynąć na wydajność chłodzenia i skuteczność całego procesu osuszania.

Podsumowanie wymiany czynnika

Podsumowując, po wymianie czynnika chłodniczego w osuszaczu chłodniczym kluczowe jest dla zapewnienia efektywnego działania weryfikacja konieczności wymiany innych części lub ich kalibracja (jeżeli konstrukcja tą czynność przewiduje). Wymaga to dokładności i zgodności z zaleceniami producenta.

A producent w tym przypadku nie przewidywał „cofania” się do starszego czynnika chłodniczego, który dodatkowo jest mniej ekologiczny niż R407C. Potencjał tworzenia efektu cieplarnianego GPW dla R404A wynosi 3750, a dla R407C wynosi jedynie 1600.

Decyzja klienta w sprawie osuszacza

Na szczęście weryfikacja w tym przypadku nie zajęła nam dużo czasu. Klient został poinformowany o ewentualnych kosztach naprawy i zastanawia się czy reanimować 10. letni już osuszacz, a my mieliśmy jeszcze czas na awaryjną diagnozę i naprawę drugiego osuszacza.


Problem był taki sam – nie osiągał prawidłowego ciśnieniowego punktu rosy.

Najczęstsze awarie osuszacza chłodniczego

Jak każde urządzenie, osuszacze mogą ulegać różnym awariom. Oto najczęstsze problemy, z jakimi można się spotkać:

Zamarzanie parownika

Problem: W wyniku nadmiernego chłodzenia, wilgoć zawarta w powietrzu może zamarznąć na powierzchni parownika, co prowadzi do blokady przepływu powietrza.
Przyczyny: Zbyt niska temperatura pracy, uszkodzony termostat, nieodpowiedni przepływ powietrza.

Nieszczelności w układzie chłodniczym

Problem: Ucieczka czynnika chłodniczego, co powoduje spadek wydajności osuszacza.
Przyczyny: Uszkodzone uszczelki, pęknięcia w rurkach, korozja.

Zanieczyszczenie skraplacza

Problem: Nagromadzenie brudu i kurzu na skraplaczu powoduje obniżenie wydajności chłodzenia.
Przyczyny: Brak regularnej konserwacji i czyszczenia.

Uszkodzony wentylator

Problem: Wentylator nie działa poprawnie, co skutkuje niewystarczającym chłodzeniem skraplacza lub parownika.
Przyczyny: Zużycie silnika, awaria łożysk, uszkodzenie łopatek wentylatora.

Niewystarczające odprowadzanie kondensatu

Problem: Kondensat nie jest prawidłowo odprowadzany, co może prowadzić do zalania komory osuszacza.
Przyczyny: Zatkane lub uszkodzone przewody odprowadzające, awaria spustu kondensatu.

Niewłaściwe działanie sterownika

Problem: Sterownik osuszacza nie działa poprawnie, co prowadzi do nieprawidłowego zarządzania cyklem pracy.
Przyczyny: Uszkodzenie elektroniki, błąd oprogramowania.

Nadmierne zużycie energii

Problem: Osuszacz zużywa więcej energii niż zazwyczaj, co może wskazywać na problem z wydajnością.
Przyczyny: Zanieczyszczenie skraplacza, nieszczelności, awarie mechaniczne.

Również i w tym przypadku udało się szybko zdiagnozować powód, dla którego osuszacz chłodniczy nie osiągał ciśnieniowego punktu rosy +3°C. Po naszym serwisie osuszacza, osuszacz utrzymywał stabilnie punkt rosy 1,3°C. Dzięki szybkiej diagnozie i naprawie, klient już następnego dnia znowu posiadał sprężone powietrze spełniające wymogi klasy 4 zgodnie z normą ISO 8573-1:2010.

 

Serwis osuszacza chłodniczego

Jeżeli masz problem z prawidłową pracą osuszacza ziębniczego skontaktuj się z naszym serwisem mailowo lub telefonicznie. Pomożemy Ci zweryfikować przyczyny, wycenimy koszt naprawy lub zaproponujemy nowy osuszacz w atrakcyjnej cenie.

×
×