Nowa sprężarka śrubowa
Koniec roku to czas podsumowań i planowania.
Podsumowań wyników sprzedażowych, osiągniętych sukcesów i porażek.
Początek wdrażania nowych postanowień i wizji rozwoju przedsiębiorstwa.
To też czas wytyczania nowych kierunków działań na podstawie przemyśleń, analiz i zdobywania nowych kompetencji.
Wszystko po to, by działania w nowym roku były przemyślane, zorganizowane i skuteczne.
Na podstawie analizy naszego uczestnictwa w procesach sprzedaży oraz doświadczeń użytkowników sprężarek możemy przedstawić dziesięć kluczowych problemów, które często powodują rozpoczęcie procesu zakupowego nowej sprężarki.
Podstawowe problemy ze sprężarką
1. Niewystarczająca wydajność sprężarki
Obecna sprężarka nie jest w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości sprężonego powietrza, co powoduje przestoje w produkcji lub obniżenie efektywności maszyn.
Użytkownicy dodają maszyny produkcyjne, rozpoczynają nowe procesy sterowane pneumatycznie i zapominają jednocześnie o dodawaniu zdolności produkcyjnej sprężonego powietrza. Wraz ze zwiększaniem przepływów zapominają też o zwiększaniu średnicy swoich instalacji sprężonego powietrza.
W efekcie dostarczamy nową sprężarkę, a czasami poprawiamy też instalację sprężonego powietrza.
2. Niestabilność ciśnienia w instalacji
Spadki ciśnienia powodujące problemy z działaniem maszyn pneumatycznych, zwłaszcza w szczytowych momentach zapotrzebowania.
Pan Kamil mówił, że planuje połączenie instalacji z dwóch hal produkcyjnych. Butla na produkcji będzie tylko zasobnikiem lokalnym, żeby nie mieć spadku ciśnienia poniżej 6,5 bar w trakcie piaskowania. Maszyny CNC zatrzymają się automatycznie jeśli ciśnienie spadnie poniżej tej wartości.
Popatrz ile sprężonego powietrza potrzebne jest przy piaskowaniu.
3. Zbyt wysokie koszty eksploatacji
Stara sprężarka generuje wysokie rachunki za energię elektryczną z powodu niskiej efektywności energetycznej.
Współczynnik efektywności energetycznej mówi ile kW potrzebnych jest na wyprodukowanie 1 m3/min. W zależności od przedziału mocy i wydajności współczynniki te różnią się.
Dodatkowo dla tej samej znamionowej mocy silnika współczynnik zmienia się, bo jest zależny od sprawności konstrukcji kompresora.
Na wykresie współczynnik ten jest w zakresie 5,59-7,01 kW / m3/min. To jest 25% różnicy energii potrzebnej na wyprodukowanie tej samej objętości sprężonego powietrza o takim samym ciśnieniu.
To jest jednocześnie 25% różnicy w koszcie takiej produkcji i to przekonało Pana Marcina do zakupu nowej sprężarki.
4. Awaryjność i brak niezawodności
Ciągłe usterki i przerwy w pracy sprężarki prowadzą do dodatkowych kosztów związanych z naprawami i przestojami produkcyjnymi.
Idealnie jest, gdy serwis pojawia się przy sprężarce tylko na planowe przeglądy okresowe. Ale gdy jesteś z serwisantem Twojej sprężarki po imieniu, znasz z opowieści jego rodzinę i przyzwyczajenia, a na przyjazd parzysz mu kawę, to znak, że serwisant pojawia się za często, a Twoja sprężarka wymaga wymiany.
Właściciel małego zakładu produkującego meble na eksport zdecydował się zakupić sprężarkę z falownikiem Gardner Denver VS45.
5. Zbyt wysoka emisja hałasu
Obecne urządzenie generuje poziom hałasu, który jest uciążliwy dla pracowników, zwłaszcza w środowiskach wymagających ciszy.
Są hale produkcyjne na których zainstalowane są sprężarki. Bez ekranów dzwiękochłonnych. Bez wydzielonej sprężarkowni. A hałas z ich pracy płynie w kierunku pracowników i zwiększa uciążliwość pracy.
Aż nagle pojawia się kontrola z Państwowej Inspekcji Pracy. Inspektor mówi, ze dopuszczalny poziom hałasu odniesiony do 8 godzinnego dnia pracy to 85 decybeli i właśnie jest on już przekroczony.
Nowa sprężarka pojechała na Podlasie.
6. Problemy z jakością sprężonego powietrza
Zanieczyszczenia, wilgoć lub olej w sprężonym powietrzu wpływają negatywnie na procesy produkcyjne.
Gdy wzrasta wymóg jakości sprężonego powietrza na pewno motywem przewodnim jest system uzdatniania sprężonego powietrza. Osuszacz, filtry, kolumna węglowa.
Czasami jednak uzupełnienie sprężarkowni o uzdatnianie pociąga za sobą zakup nowej sprężarki, żeby rozpocząć eksploatację od poziomu „zero”. A gdy wymagany jest osuszacz adsorpcyjny regenerowany na zimno to nowa sprężarka musi zapewnić dodatkową wydajność na regenerację złoża.
Warsztat zajmujący się piaskowaniem naczep zainwestował w sprężarkę śrubową Champion w wersji na zbiorniku, z osuszaczem i systemem filtracji.
7. Brak możliwości adaptacji do zmiennego zapotrzebowania
Stare sprężarki nie są w stanie pracować w trybie zmiennej wydajności, co prowadzi do marnowania energii w czasie pracy z niskim obciążeniem.
Kompresory stałoobrotowe pracują w dociążeniu, gdy produkują sprężone powietrze. Po osiągnięciu górnego ciśnienia wyłączającego przechodzą w odciążenie i tylko zużywają energie elektryczną.
Na wykresie widać pracę trzech sprężarek. Kolor zielony to dociążenie. Kolor żółty to praca w odciążeniu. Kolor szary to wyłączenie sprężarki. Wyraźnie widać złe dopasowanie, brak sterowania nadrzędnego i brak dostosowania pracy do zapotrzebowania na sprężone powietrze.
Widać marnowanie energii elektrycznej - i to był podstawowy powód dostarczenia sprężarki z falownikiem.
8. Skomplikowany serwis lub brak dostępności części zamiennych
Problemy z serwisowaniem i długie czasy oczekiwania na części zamienne skłaniają użytkowników do rozważenia zakupu nowego, bardziej dostępnego rozwiązania.
W naszym serwisie sprężarek mamy przypadki, których już nikt nie chce naprawiać. Brakuje na to czasu, brakuje części zamiennych. Dzięki bazie naszych sprężarek zastępczych użytkownik posiada wystarczającą produkcję sprężonego powietrza.
Mamy duży magazyn części zamiennych do „pełnoletnich” sprężarek, nawet gdy nie są już produkowane od lat. Posiadamy wiedzę i doświadczenie jak zdiagnozować usterką i ją usunąć.
Ale nawet po takim procesie sprężarka ta w dalszym ciągu nie będzie nową i efektywną energetycznie. A te względy przekonują użytkownika do zakupu nowego kompresora.
9. Wysoka temperatura pracy sprężarki
Przegrzewanie się urządzenia może prowadzić do uszkodzeń wewnętrznych i obniżenia trwałości całej sprężarki.
Do naszego serwisu trafiają sprężarki, które były eksploatowane w podwyższonej temperaturze. Ze źle dobranym olejem, albo zaniedbane serwisowo. Na zdjęciu wirnik sprężarki łopatkowej tak eksploatowanej.
Czasami koszty naprawy mimo relatywnie krótkiego czasu eksploatacji są tak wysokie, że jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest zakup nowej sprężarki zamiast reanimacja starej. Uruchomienie nowej sprężarki rozpoczyna się po dostosowaniu warunków eksploatacji do wymaganych przez producenta kompresora. A my czasami odkupujemy taki kompresor, bo niektóre i w pełni sprawne części jeszcze mogą poratować niektórych klientów.
10. Nieadekwatność technologiczna do aktualnych wymagań
Stara technologia sprężarek tłokowych lub śrubowych o stałej prędkości obrotowej nie spełnia wymagań nowoczesnych aplikacji przemysłowych, które potrzebują elastycznych i energooszczędnych rozwiązań.
Oferowane sprężarki mogą być wyposażone w falownik i dostosowywać swoją produkcję do zmiennego zapotrzebowania na sprężone powietrze.
Dodatkowo wyposażenie jej w wymiennik ciepła pozwala odzyskać energię cieplną, która byłaby stracona i podwyższałaby koszty produkcji.
Te dwa czynniki sprawią, że nowa energooszczędna sprężarka doskonale wpisze się w trend/wymóg ograniczania kosztów produkcji i dodatkowo podkreśli adaptację przedsiębiorstwa do bycia „zieloną” firmą dbająca o środowisko.
BONUS
Każdy z tych problemów stanowi realne wyzwanie w codziennej eksploatacji i jest silnym impulsem do inwestycji w nowe rozwiązania, szczególnie w kontekście poprawy wydajności, redukcji kosztów i zwiększenia niezawodności.
Czasami zdarza się tak, jak u Pana Waldemara zajmującego się regeneracją silników samochodowych. Jego dwie stare sprężarki tłokowe (powód nr 4 i 8) były za głośne (powód nr 5). Dodatkowo latem woda pojawiała się w instalacji i nie mógł znaleźć na to żadnego rozwiązania (powód nr 6). Potrzebna była zwiększona wydajność (powód nr 1) przy ograniczonej wielkości przyłącza energetycznego. No i ważne było dostosowanie wydajności do zapotrzebowania (powód nr 7), bo piaskowanie nie było zawsze wykonywane, a inne maszyny potrzebowały mniejszej ilości powietrza.
Nasza oferta sprężarek śrubowych
Na wszystkie powody zakupu nowej sprężarki śrubowej mamy rozwiązanie. Począwszy do małych sprężarek śrubowych o mocy silnika 2,2 kW lub kompresorów śrubowych w klasie budżetowej (kompresory Champion).
Aż do dużych przemysłowych sprężarek powietrza o mocy 250 kW i sprężarek klasy premium (CompAir lub Gardner Denver).
Dodatkowo mogą być wyposażone w wymiennik ciepła i falownik. Są też wersje o zwiększonej wydajności przy tej samej mocy znamionowej silnika i najlepszych współczynnikach efektywności energetycznej.
Mamy też w ofercie pompy próżniowe, urządzenia do uzdatniania sprężonego powietrza, a przede wszystkim skuteczny i szybki serwis oraz pełną gamę części zamiennych do eksploatowanych urządzeń.
Zachęcam do kontaktu w celu omówienia szczegółów dotyczących potencjalnych rozwiązań.