Sprężarka do piaskowania

Sprężarka do piaskowania

Uruchomiliśmy kampanię pt. "Sprężarki do piaskowania". W efekcie mamy telefony i maile w sprawie szczegółów naszej oferty. Jaka sprężarka do piaskowania jest polecana, albo czy kompresor do piaskowania 350 litrów będzie dobry. Odpowiedź na pytanie o kompresor do piaskowania znajdziesz w dedykowanym artykule.

Ale był jeden telefon od użytkownika, który dopiero kupił sprężarkę do piaskowania 350 litrów i piaskarkę 200 litrów. Użytkownik żalił się, że nie może dobrze piaskować i chciał dowiedzieć się gdzie jest problem, bo sprzedawca zapewniał go, że wszystko będzie prawidłowo działać.

Sprężarka do piaskowania o mocy 7,5 kW

Na początek o sprężarce zaoferowanej przez firmę handlującą pneumatyką i piaskarkami syfonowymi:

  • Sprężarka cztero-tłokowa z dwoma stopniami sprężania – sprzedawca mówił, że to mocna maszyna dla profesjonalistów.
  • Znamionowa moc silnika 7,5 kW – wystarczająca moc do zasilenia pompy i dodatkowo silnik zabezpieczony wysokiej jakości stycznikami.
  • Zbiornik o pojemności 350 litrów – bardzo pojemny, żeby zgromadzić dużą ilość sprężonego powietrza.
  • Ciśnienie maksymalne 12 bar – pomoże w efektywnym czyszczeniu/piaskowaniu.
  • Wydajność teoretyczna 1450 l/min (wynika z objętości cylindra i prędkości obrotowej).
  • Wydajność efektywna 1150 l/min, powinna wynikać z rzeczywistych fabrycznych pomiarów. Podaje się ją przy konkretnym ciśnieniu i w materiałach o tej konkretnej sprężarce nie ma żadnej informacji przy jakim ciśnieniu jest ta wydajność.
  • Zakres pracy 8-11 bar
  • Przyłącze gwintowane 3/4" i dwie szybkozłączki 1/2"

Piaskarka do sprężarki 7,5 kW

Parę słów o piaskarce:

  • Piaskarka syfonowa o pojemności zbiornika 200 litrów
  • Wyposażona fabrycznie w dyszę ceramiczną o średnicy wewnętrznej 5mm.
  • Maksymalne ciśnienie robocze 10 bar.
  • Pneumatyczny system sterowania zaworem dozującym
  • Średnica węża sprężonego powietrza 1" 

Problemem była skuteczność piaskowania, bo po niedługim czasie piaskowania ciśnienie spadało do niecałych 5 bar i dodatkowo brakowało rezerwy powietrza na zasilenie kaptura ochronnego.

Powietrze do dyszy 5mm

Podstawowy powód takiej sytuacji to zapotrzebowanie na sprężone powietrze przez dyszę o średnicy wewnętrznej 5 mm.

Jak widać dysza ta potrzebuje ok. 1.150 l/min przy ciśnieniu 5 bar. Całe powietrze produkowane przez sprężarkę pod warunkiem, że ta wartość jest prawdziwa.

Jeżeli jeszcze z tej sprężarki będzie pobierane powietrze do kaptura ochronnego, a taka konstrukcja potrzebuje ok 350-500 l/min, to dla piaskarki zostanie jedynie 650-800 l/min.

Oznacza to piaskowanie z maksymalnym ciśnieniem 4 bar. Właściwie żadna skuteczność i czyszczenie bardzo wydłużone w czasie. Dwa czynniki zabijające biznes usługowego piaskowania.

Drugi problem to taki, że sprężarka tłokowa z reguły nie jest przeznaczona do ciągłej pracy więc piaskowanie ciągłe z przerwą na wsypanie ścierniwa do zbiornika o pojemności 200 litrów będzie niemożliwe i szkodliwe dla sprężarki.

I tak sprzedawca sprzedał zestaw do piaskowania, który nie nadaje się do piaskowania zgodnego z założeniami jakie miał kupujący (profesjonalne, skuteczne, z dużą wydajnością i dodatkowymi środkami ochrony osobistej operatora w postaci kaptura ochronnego).

Jak piaskować ze sprężarką 7,5 kW?

Użytkownik zestawu zapytał w jaki sposób rozwiązać problem i rozwiązanie jest następujące:

Zaakceptować małą wydajność. Wymienić dyszę na dyszę z węglika spiekanego (większa trwałość niż ceramiczna). Zmienić średnicę wewnętrzną dyszy na 2 albo 3mm.

Jedynie takie rozwiązanie jest dla hobbystycznego piaskowania i nie dla zarobkowej usługi. Konkurencyjne zakłady będą miały mocniejszy sprzęt i wykonają taką samą usługę taniej, bo czas pracy będzie krótszy, zużycie ścierniwa mniejsze, mimo że sprężarka większa. Jedynie co możemy zrobić to zaoferować sprężarkę przeznaczoną do ciągłej pracy Champion FM7.

Sprężarka Champion FM7 w wersji ciśnieniowej 10 bar, na zbiorniku 500 litrów, maksymalnej wydajności 1020 l/min przy ciśnieniu 5 bar jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem do warsztatu w wersji z niskim poziomem inwestycyjnym. Jednocześnie umożliwia piaskowanie z następującymi dyszami:

  • średnica 2mm - maksymalne ciśnienie piaskowania 10 bar
  • średnica 3mm - maksymalne ciśnienie piaskowania 10 ba
  • średnica 4mm - maksymalne ciśnienie piaskowania 7 bar
  • średnica 4,5 mm - maksymalne ciśnienie piaskowania 6 bar

Jeżeli chcesz o tym porozmawiać napisz maila albo  zadzwoń.

Jak piaskować z dyszą 5mm?

Zainwestować w większą, śrubową sprężarkę do piaskowania. W naszej ofercie mamy sprężarkę śrubową Champion FM11 o mocy znamionowej silnika 11kW. Takie silniki pracowały już na instalacji u użytkownika i jest to wielkość graniczna mocy do podłączenia.

Sprężarka śrubowa występuje w wersji na zbiorniku o pojemności 270 lub 500 litrów.

Może być wyposażona w osuszacz chłodniczy i zestaw filtracyjny, jeżeli po piaskowaniu będziesz chcieć lakierować oczyszczoną powierzchnię.

Wersja ELITE jest wyposażona dodatkowo w separator oleju z wody i czasowe spusty kondensatu pod zbiornikiem i separatorem cyklonowym.

Występuje w wersji ciśnieniowej 7, 8, 10 i 13 bar więc masz wybór maksymalnego ciśnienia sprężarki do piaskowania. Jeżeli chcesz dodatkowo pompować koła samochodów ciężarowych to wersja 13 bar będzie najbardziej odpowiednia.

Wydajność sprężarek do piaskowania w wersji ciśnieniowej 10 bar jest zgodna z poniższym wykresem.

Zaproponowana sprężarka, FM11 w wersji ciśnieniowej 10 bar, na zbiorniku 500 litrów, z osuszaczem, maksymalnej wydajności 1440 l/min przy ciśnieniu 5 bar jest idealnym rozwiązaniem do usług piaskowania, bo umożliwia piaskowanie z następującymi dyszami:

  • średnica 2mm - maksymalne ciśnienie piaskowania 10 bar
  • średnica 3mm - maksymalne ciśnienie piaskowania 10 bar
  • średnica 4mm - maksymalne ciśnienie piaskowania 9 bar
  • średnica 4,5 mm - maksymalne ciśnienie piaskowania 8 bar
  • średnica 5 mm - maksymalne ciśnienie piaskowania 6 bar

Powyższe zestawienie nie uwzględnia rezerwy na powietrze oddechowe i kaptur/hełm ochronny.

Wygląda na to, że wielkość dostępnego przyłącza energetycznego uniemożliwia użytkownikowi piaskowanie wymarzoną średnicą dyszy 5mm z ciśnieniem większym niż 6 bar, albo 5 bar z kapturem.

Do tego potrzebna byłaby większa sprężarka do piaskowania i taką może być Champion FM18 o znamionowej mocy silnika 18,5kW i wydajności 2710 l/min przy ciśnieniu 10 bar. Wtedy użytkownik dysponowałby wysoką skutecznością piaskowania w pełnym zakresie ciśnień.

Kompresor do warsztatu i piaskowania

Z naszego doradztwa skorzystał już inny klient, zakupił sprężarkę do piaskowania Champion FM11 z osuszaczem, filtracją i zbiornikiem 500 litrów i piaskuje zgodnie z przedstawionymi założeniami. Zdecydował się jedynie na wymianę dyszy ceramicznej na dyszę z węglika spiekanego oraz zmniejszenie średnicy wewnętrznej do 4 mm, bo te o średnicy 4,5 mm są trudniej dostępne. W zapasie ma jednak też dyszę o średnicy 5 mm dla zwiększenia szybkości piaskowania, gdy będzie można piaskować z niższym ciśnieniem.

Dodatkowo planuje wykorzystać kompresor do lakierowania, pompowania kół naczep oraz klucza pneumatycznego do kół samochodów ciężarowych. Właściwie to można powiedzieć, że dla niego to sprężarka do warsztatu, choć rozmowy rozpoczęły się nt. sprężarki do piaskowania.

Jeżeli masz wątpliwości jaką sprężarką zasilić swoją piaskarkę to zadzwoń porozmawiać.

Chętnie przedstawię wszystkie dostępne opcje i dostosujemy ofertę do Twoich potrzeb.


W każdym razie na pewno porozmawiamy o wszystkich aspektach doboru sprężarki związanych z problematyką piaskowania.

×
×