Zmiana koncepcji osuszania
Spotkaliśmy niedawno klienta, który chciał wyposażyć swój system sprężonego powietrza w osuszacz chłodniczy. Właściwie to w kilka osuszaczy. Jeden miał być przy sprężarce. Pozostałe, małe osuszacze chłodnicze przy wycinarkach laserowych.
Na pytanie dlaczego tak, odpowiedział, że w osuszacz adsorpcyjny nie chce inwestować, bo nie potrzebuje ciśnieniowego punktu rosy na poziomie -40ºC i dodatkowo nie ma miejsca na niego w sprężarkowni. Z kolei osuszacz ziębniczy zapewniający punkt rosy na poziomie +3ºC nie osusza odpowiednio sprężonego powietrza i trochę wilgoci zawsze dochodzi do laserów.
Było już za późno na weryfikację stanu technicznego osuszacza, bo zakład przeprowadzał relokację urządzeń do powierzchni produkcyjnych w nowej hali i zaprzestano produkcji. Nie można było też sprawdzić, czy wcześniej eksploatowany osuszacz był prawidłowo zamontowany, miał odpowiednie chłodzenie. Mógł być też niedoszacowany do przepływu i warunków eksploatacyjnych.
W każdym razie panowało przekonanie, że instalacja z 3 laserami musi być wyposażona w jeden centralny osuszacz chłodniczy zamontowany w sprężarkowni i 3 mniejsze osuszacze chłodnicze przy laserach. Nawet nie membranowe, bo one przecież tracą powietrze na regenerację, a system ma być oszczędny.
Czasami przekonanie powstałe na dwudziestoletnim doświadczeniu i praktyce trudno jest zmienić.
Na szczęście klient był elastyczny w doborze osuszacza chłodniczego i jego miejscu montażu.
Dlatego zaproponowaliśmy nowy osuszacz chłodniczy Gardner Denver Sub-Zero serii GDMT zapewniający ciśnieniowy punkt rosy -20ºC. Coś pośredniego pomiędzy standardowym osuszaczem chłodniczym z ciśnieniowym punktem rosy +3ºC i droższym / większym osuszaczem adsorpcyjnym zapewniającym ciśnieniowy punkt rosy poniżej 0ºC.
Osuszacz Sub-Zero Gardner Denver (GDMT) usuwa wilgoć ze sprężonego powietrza do ciśnieniowego punktu rosy -20°C (ISO 8573-1 klasa 3 zgodnie z testem ISO 7183). Osuszacz ten jest kompatybilny ze sprężarkami bezolejowymi i sprężarkami smarowanymi olejem oraz zapewnia najbardziej ekonomiczne rozwiązanie do osiągnięcia klasy 3 w zakresie wilgoci.
Osuszacz ten łączy zasadę pracy tradycyjnego dwukolumnowego osuszacza adsorpcyjnego (osuszanie/regeneracja) z zaawansowanym rozwiązaniem osuszacza chłodniczego zapewniając pożądaną wydajność przy niskim koszcie eksploatacji.
Do tej pory dostępne były dwa modele osuszaczy Sub-Zero serii GDMT o przepływie sprężonego powietrza 360 i 420 m³/godz @ -20ºC.
W połowie roku 2023 Gardner Denver wprowadził do produkcji trzeci model – GDMT266 o wydajności 1.600 m³/godz @ -20ºC.
Zasada działania osuszacza chłodniczego Sub-Zero serii GDMT
1. Schłodzenie wstępne - powietrze wchodzi do osuszacza przez chłodnicę wstępną / podgrzewacz wtórny, gdzie zostaje schłodzone i osuszone do ciśnieniowego punktu rosy 15°C. Na tym etapie 85% wilgotności zostaje usunięte.
2. Regeneracja - powietrze przepływa dalej z chłodnicy wstępnej do pierwszego wymiennika ciepła. Następuje proces regeneracji, w którym usuwana jest cienka warstwa szronu stworzona na ścianach wewnętrznych podczas poprzedniego cyklu osuszania. Na tym etapie następuje schłodzenie i osuszenie powietrza do ciśnieniowego punktu rosy PDP +3°C.
Sterowanie cyklami osuszania i regeneracji wykonywane jest bezobsługowymi zaworami pneumatycznymi obniżającymi koszty eksploatacji.
3. Osuszanie - powietrze zawiera już tylko 15% wilgoci i przepływa dalej do drugiego wymiennika ciepła, gdzie następuje jego dalsze schłodzenie i osuszenie do ciśnieniowego punktu rosy PDP -20°C. Usunięta wilgoć ponownie zaczyna się wyszraniać na ścianach wewnętrznych wymiennika ciepła.
4. Podgrzewanie - w celu ostatecznego uzdatnienia sprężonego powietrza, powietrze osuszone do ciśnieniowego punktu rosy PDP -20°C podgrzewane jest w dwóch etapach:
4.1 na początku przepływa z powrotem do górnej części drugiego wymiennika ciepła, gdzie następuje jego podgrzanie doprowadzanym powietrzem do -5°C z utrzymaniem ciśnieniowego punktu rosy PDP -20°C.
4.2 następnie powietrze wraca do wspólnej chłodnicy wstępnej / podgrzewacza wtórnego, gdzie następuje jego podgrzanie doprowadzanym powietrzem do 25°C.
Powietrze opuszczające osuszacz chłodniczy ma ciśnieniowy punkt rosy PDP -20°C wg. normy ISO 8573-1 klasa 3 zgodnie z testem ISO 7183.
Niższe koszty eksploatacji
Osuszacz Sub-Zero Gardner Denver serii GDMT nie traci powietrza czyszczącego do regeneracji. Za osuszaczem dostępne jest 100% powietrza dostarczanego przez sprężarkę w przeciwieństwie do większości osuszaczy adsorpcyjnych potrzebujących dodatkowo ok. 15-25% swojej znamionowej wydajności.
Dzięki temu brak jest konieczności zwiększenia wydajności sprężarki do prawidłowej regeneracji osuszacza, a w konsekwencji niższe koszty eksploatacji.
Mniejsze gabaryty osuszaczy Sub-Zero w porównaniu z ich odpowiednikami osuszaczy adsorpcyjnych o porównywalnej wydajności zapewniają ok. 40% oszczędność powierzchni w sprężarkowni, która może przydać się podczas rozwoju zakładu produkcyjnego.
Precyzyjne i automatyczne sterowanie procesem osuszania i regeneracji poprzez sterownik Xe-90 zapewnia utrzymanie ciśnieniowego punktu rosy PDP -20°C niezależnie od zmian zapotrzebowania na sprężone powietrze lub temperatur otoczenia.
Wszystkie te cechy zapewniają, że eksploatacja osuszacza Gerdner Denver Sub-Zero serii GDMT jest ekonomiczna i dostosowana nawet do zmiennych warunków poboru powietrza w zakresie 20-100% wydajności sprężarki.
Dodatkowo osuszacz chłodniczy jest dostosowany do systemu iConn, proaktywnej usługi monitorowania w czasie rzeczywistym. Dzięki niemu będziesz znać parametry pracy Twojego systemu sprężonego powietrza i dodatkowo możesz zastosować system proaktywnej konserwacji.
W przypadku niebezpieczeństwa awarii, system niezwłocznie powiadomi Cię o zagrożeniu.
Ochrona powietrzem klasy jakości 3
Wilgotne powietrze, aerozole i ciekła woda mogą negatywnie wpływać na wydajność maszyn i powodować wzrost kosztów produkcji, serwisu lub ilość wybrakowanych produktów finalnych.
Zastosowanie sprężonego powietrza klasy 3 wg. ISO pomaga w ochronie przed:
- korozją wszystkich systemów narażonych na kontakt z wilgotnym sprężonym powietrzem (instalacje, zbiorniki, siłowniki, zawory, silniki pneumatyczne itp.)
- uszkodzeniami ruchomych elementów wykonawczych
- uszkodzeniami produktów lub opakowań spowodowanych zwiększoną zawartością wilgoci
- rozwojem bakterii w produktach spożywczych lub farmaceutycznych
Aplikacje z powietrzem klasy jakości 3
- Przemysł farmaceutyczny, który często wymaga bardzo suchego sprężonego powietrza, aby zapewnić jakość i higienę produktu
- Produkcja elektroniki, aby zapobiec uszkodzeniom wrażliwych komponentów i procesów spowodowanych wilgocią
- Przemysł spożywczy i napojowy, aby zapobiec zanieczyszczeniu i zapewnić bezpieczeństwo produktu
- Medycyna i opieka zdrowotna wykorzystujące suche powietrze do produkcji lub eksploatacji różnych urządzeń medycznych, od respiratorów po sprzęt laboratoryjny
- Laboratoria badawcze, zwłaszcza te zajmujące się instrumentami precyzyjnymi wykorzystują suche sprężone powietrze w celu zapewnienia dokładnych pomiarów i eksperymentów
W każdym przypadku przed podjęciem decyzji o zakupie należy jednak sprawdzić jaką klasę czystości sprężonego powietrza wymaga dana maszyna lub proces, bo może okazać się jednak, że osuszacz adsorpcyjny będzie jednak konieczny.
Jeżeli potrzebujesz pomocy w doborze lub serwisie urządzeń do uzdatniania sprężonego powietrza to skontaktuj się z naszym serwisem.
Zespół doświadczonych i wyszkolonych techników szybko pomoże i zaoferuje Ci twój nowy osuszacz sprężonego powietrza lub naprawi albo wykona serwis dotychczas eksploatowanego osuszacza.